Λαύριο - Παναθηναϊκός 84-86: Ο Λι έσωσε στην εκπνοή το «τριφύλλι» (highlights)

Με νικητήριο καλάθι στην εκπνοή της αναμέτρησης, ο Πάρις Λι έσωσε τον Παναθηναϊκό στο Λαύριο (84-86) δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Eίδε τον χάρο με τα μάτια του ο Παναθηναϊκός στο Λαύριο, ο οποίος κινδύνεψε με μία απροσδόκητη ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το σκορ στα ίσα (84-84) στα 7'' πριν το τέλος, βάζοντας δύσκολα στο «τριφύλλι». Στην τελευταία φάση, όμως, η μπάλα πήγε στα χέρια του Πάρις Λι, ο οποίος με αποφασιστικότητα σημείωσε στην εκπνοή το νικητήριο καλάθι της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Το Λαύριο είχε τα ηνία του σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο 30' το σκορ ήταν 67-67. Στην τελευταία περίοδο, με δύο τρίποντα του Μπέικον, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +5 (79-84) στα 63'' πριν το τέλος, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Χρήστου Σερέλη αντέδρασε. Στο τέλος, όμως, οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που χαμογέλασαν, γλιτώνοντας κάζο ολκής στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Πάρις Λι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 22 πόντους (6/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα) και 7 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Γιώργος Παπαγιάννης με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από το Λαύριο έκανε μεγάλο ματς ο ΑρΤζέι Κόουλ με 21 πόντους, έχοντας 5/8 τρίποντα, αλλά και 4 ασίστ. Οι «πράσινοι» έχασαν τη μάχη στα ριμπάουντ (38-31), αλλά είχαν για όπλο τους την ευστοχία τους στα δίποντα (20/31-64%).

Λαύριο (Σερέλης): Φλαγκ 20, Κόουλ 21, Λαβέντζιν 17, Κολοβέρος 4, Κουζέλογλου 11, Γκρέι 5, Νικολαϊδης 2, Ρέμι 4, Ζάρας, Γερομίχαλος

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Λι 22, Παπαγιάννης 14, Ουίλιαμς 10, Γ. Καλαϊτζάκης 5, Μπέικον 18, Π. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 11, Γκουντάιτις 6.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 23/36 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 14/18 βολές, 38 ριμπάουντ ( 30 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/31 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 10/18 βολές, 31 ριμπάουντ ( 22 αμυντικά - 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη, 1 μπλοκ