Φιλική νίκη του Ήφαιστου κόντρα στον ΠΑΟΚ με 71-68

Ο Ήφαιστος Λήμνου επικράτησε του ΠΑΟΚ στην Πυλαία σε φιλική αναμέτρηση με 71-68.

Με τον Ήφαιστο να παρουσιάζεται πιο ορεξάτος από τον ΠΑΟΚ και έχοντας σωστές λύσεις στα τελευταία λεπτά κατάφερε να νικήσει στο φιλικό που έγινε στην Πυλαία με 71-68.

Οι δύο ομάδες ήταν από νωρίς κοντά στο σκορ. Ο ''Δικέφαλος του Βορρά'' ήταν σαφώς ανώτερος στο τρίτο δεκάλεπτο όταν με επιμέρους 23-11 μετέτρεψε το 32-38 του ημιχρόνου σε 55-49. Στην τελευταία περίοδο όμως ο Ήφαιστος ανέβασε ρυθμό και αντέδρασε με τους Γόντικα και Μπρέιζελτον. Με ένα σερί 0-11 η ομάδα της Λήμνου προηγήθηκε με 65-69 στα 30’’ πριν το φινάλε.

Ο Γκάρετ με καλάθι και φάουλ μείωσε στον πόντο (68-69) στα 17’’, αλλά ο Μπρέιζελτον με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 68-71, αφού στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ ο Γκος αστόχησε δύο φορές έξω από τα 6,75μ..

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-38, 55-49, 68-71

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 9 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1), Σχίζας 3 (1), Κόνιαρης, Καρράς 1, Ζάρας 6 (2), Πόουπ 5 (1), Ουίλιαμς 3 (1), Χάτσερ 9, Γκάρετ 9, Γκος 17 (2).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Μπρέιζελτον 13 (1), Σμιθ 7 (1), Σταμάτης 5, Διαμαντάκος 1, Χαριτόπουλος 3, Μούρτος 5, Γόντικας 14, Ουίγκινς 10 (2).