Προμηθέας - Άρης 64-61: Ο Κουλμπόκα «σκότωσε» με τεράστιο τρίποντο τους «κίτρινους» (highlights)

Ο Αρνόλντας Κουλμπόκα έβαλε το νικητήριο τρίποντο για να οδηγήσει τον Προμηθέα σε νίκη επί του Άρη με 64-61.

Μετά από μία συναρπαστική μάχη στο «Τόφαλος», με πολλή γκρινιά και σφυρίγματα, ο Προμηθέας λύγισε τον Άρη με 64-61 για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Ο Αρνόλντας Κουλμπόκα ήταν από αυτός που με τρίποντο από τη γωνία έδωσε τη νίκη στους Πατρινούς, οι οποίοι ανέβηκαν στο 5-6, και έριξε τους Θεσσαλονικείς στο 6-5.

Η κυριαρχία του Προμηθέα στα ριμπάουντ, κάλυψε την αστοχία του (4/12 σουτ) βοηθώντας τους Αχαιούς να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +3 (19-16), με το σκηνικό της αναμέτρησης να παραμένει το ίδιο μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε τους γηπεδούχους στο +5 (36-31) και τον Άρη να ψάχνει μάταια τον παίκτη που θα έκανε τη διαφορά στην επίθεση.

Ωστόσο στην τρίτη περίοδο, οι Μήτρου-Λονγκ και Νότε ανέβασαν στροφές, ο Άρης αύξησε την παραγωγικότητα του και στο 28΄ προσπέρασε με 45-44, χωρίς όμως να υπολογίζει σε Γκίκα και Κουλμπόκα, οι οποίοι επανάφεραν την τάξη στο στρατόπεδο του Προμηθέα, γράφοντας στο 49-47 στο 30΄.

Ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του... επιλόγου του αγώνα, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 7-3, έδωσε αέρα 6 πόντων (56-50) στον Προμηθέα στο 36΄, αλλά ο Νότε έφερε τον Άρη μία ανάσα από την ανατροπή (60-59 στο 39΄), πριν ο Γκούντγουϊν ισοφαρίσει σε 61-61.

Όμως, λίγο πριν το φινάλε ο Κουλμπόκα βρήκε στόχο για πρώτη φορά στον αγώνα από τα 6.75 και διαμόρφωσε το 64-61, το οποίο ήταν και τελικό, καθώς στην εκπνοή ο Χάγκινς προσπάθησε από τα 6.75 να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το τρίποντο του βρήκε σίδερο...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 36-31, 49-47, 64-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 4 (5 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 4 (7 ριμπάουντ), Σίμπσον 3 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 18 (5/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 3, Κοντίτ 7 (2 μπλοκ), Τσαϊρέλης 4, Γκίκας 6 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμασον 8 (1/8 σουτ, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Νότε 13 (5/19 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου, Χάγκινς 9 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 9 (4/8 δίποντα), Σανόγκο, Τολιόπουλος 15 (2/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καββαδάς 4