Καρδίτσα - Ολυμπιακός 75-89: Περίπατος στη Θεσσαλία (highlights)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 75-89 στην Καρδίτσα, έχοντας για πρώτους σκόρερ τους Πίτερς (16π) και ΜακΚίσικ (15π).

Ο Ολυμπιακός έβγαλε την υποχρέωση στην Καρδίτσα, επικρατώντας με σκορ 75-89. Οι Πειραιώτες, οι οποίοι αγωνίστηκαν στο ματς χωρίς τους Αιζάια Κάνααν και Σάσα Βεζένκοφ, έπαιξαν μπάσκετ όσο χρειάστηκε για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ των ερυθρολεύκων ο Άλεκ Πίτερς με 16 πόντους (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), άξιος συμπαραστάτης του ο Σακίλ ΜακΚίσικ (15 πόντοι, 3/6 τρίποντα), με τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν καλά από την περιφέρεια (11/25-44% τρίποντα), παίζοντας ομαδικό μπάσκετ με 30 ασίστ.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ. Ο ΜακΚίσικ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα (7-8) στην ομάδα του στο 6', ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ουόκαπ. Με σερί πόντους έφερε την ομάδα του στο +7, με το 13-20 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαξε το σχήμα, βάζοντας στο παρκέ τους Μπλακ και Μπολομπόι. Ο ΜακΚίσικ έφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (20-35) στο 17', με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους νταμπλούχους Ελλάδας να προηγούνται με σκορ 29-41. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 63% στα δίποντα, 36% στα τρίποντα και 15 ασίστ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες επέστρεψαν στο παρκέ με τους Ουόκαπ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, με την Καρδίτσα να κάνει προσπάθεια ώστε να σταθεί περισσότερο ανταγωνιστική στο παρκέ. Ο Χάντερ κρατούσε όρθια την ομάδα του στην επίθεση, αλλά παράλληλα είχε αναλάβει δράση και ο ΜακΚίσικ. Με νέο τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +14 (40-54) στο 25', φτάνοντας ήδη τους 15 πόντους στο ματς. Ο Παπανικολάου με τρίποντο έφερε τη διαφορά ξανά στο +15 (50-65) στο 29', με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγούνται με σκορ 52-69.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, Ουόκαπ, Πίτερς και Μπλακ, με τον Μπλακ να φέρνει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +21 (52-73) στο 32'. Η Καρδίτσα κάπου εκεί παρέδωσε δυνάμεις, ο Πίτερς με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +23 (57-80) στο 35', με το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε άνετα στη νίκη στο τέλος, επικρατώντας με σκορ 75-89.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 29-42, 52-69, 75-89

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπεχάιμ 4, Πρίτζετ 13 (5/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καρράς 8, Χάντερ 18 (4/8 τρίποντα), Κάμφορ 3 (0/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Αθηναίου 10 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Αγραβάνης 5 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιουζέλης 5 (1/2 τρίποντα), Γκάμπροβσεκ 9 (1/1 τρίποντο), Σαρικόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (1/3 τρίποντρα, 7 ασίστ), Φαλ 3 (4 ασίστ), Παπανικολάου 13 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Πίτερς 16 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΚίσικ 15 (3/6 τρίποντα), Λούντζης 8 (1/1 τρίποντο, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 7 (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Σλούκας 2, Μπολομπόι 7 (1/1 τρίποντο), Μπλακ 9 (8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 13/39 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 7/12 βολές, 31 ριμπάουντ, (21 αμυντικά - 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/33 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 14/22 βολές, 32 ριμπάουντ, (25 αμυντικά - 7 επιθετικά), 30 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη