Basket League: Στην Καρδίτσα ο Ολυμπιακός, «μάχη» δικεφάλων στα Άνω Λιόσια

Δύο αγώνες θα ολοκληρώσουν τη δράση της δέκατης αγωνιστικής της Basket League.

Η δέκατη αγωνιστική της Basket League θα ολοκληρωθεί με τη διεξαγωγή δύο αγώνων.

Καρδίτσα - Ολυμπιακός (15:15)

Καρδίτσα και Ολυμπιακός θα αρχίσουν μέσα από αυτό το παιχνίδι να γράφουν τη μεταξύ τους ιστορία στην Basket League. Συνολικά στο πλαίσιο του επαγγελματικού πρωταθλήματος, οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν 50 νίκες σε 58 εκτός έδρας παιχνίδια απέναντι σε ομάδες που προέρχονταν από την Α2. Η τελευταία από τις οχτώ ήττες τους είναι και η τελευταία στην οποία υποχρεώθηκαν συνολικά εκτός έδρας στο πρωτάθλημα.

Ήταν εκείνη από το Περιστέρι για τη σεζόν 2018-19, αφού οι «κυανοκίτρινοι», που προέρχονταν από την Α2, επικράτησαν με 81-76. Πριν από εκείνο το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός μετρούσε 28 συνεχόμενες, εκτός έδρας νίκες απέναντι σε νεοφώτιστες ομάδες. Η τελευταία ήττα αυτής της λίστας, πριν από εκείνη στο Περιστέρι, ήταν εκείνη από τον ΓΣΛ για την περίοδο 2005-06 με 83-74.

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (19:15)

Το σημερινό παιχνίδι θα είναι το 125ο μεταξύ των δύο «δικεφάλων» από καταβολής Α’ Εθνικής. Η ΑΕΚ έχει το προβάδισμα τόσο συνολικά όσο και στα παιχνίδια της Αθήνας. Ως γηπεδούχος νίκησε στα πέντε τελευταία παιχνίδια τον ΠΑΟΚ, στα τρία από τα οποία η διαφορά ήταν 13 μέχρι 20 πόντων. Οι δύο τελευταίες αναμετρήσεις στην Αθήνα, ήταν πιο «κλειστές» αφού κρίθηκαν υπέρ της ΑΕΚ με διαφορές έξι (87-81 στον 3ο προημιτελικό των πλέι οφ του 2021) και πέντε πόντων (72-67 στην περσινή σεζόν).

Η τελευταία εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ ήταν για τα προημιτελικά των πλέι οφ του 2018 όταν μάλιστα είχε νικήσει δύο φορές στην Αθήνα. Είχε επικρατήσει με 81-72 για την κανονική περίοδο και 93-88 για τα πλέι οφ.