ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 68-88: Με σούπερ Κάνααν (highlights)

Ο Αιζάια Κάνααν πήρε το όπλο του, πέτυχε 17 πόντους σε 20 λεπτά και «εκτέλεσε» τον ΠΑΟΚ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το άνετο «διπλό» (68-88) μέσα στη Θεσσαλονίκη.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το νικηφόρο σερί του, καθώς κέρδισε τον ΠΑΟΚ με σκορ 68-88 και έκανε το «9 στα 9» στις νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αιζάια Κάνααν. Ο Αμερικανός γκαρντ βρήκε ρυθμό, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση έχοντας 17 πόντους με 4/5 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Οι Πειραιώτες είχαν εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα (26/41-63%), με τη διαφορά να φτάνει και στους 30 πόντους (43-73) στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό στα πρώτα λεπτά, με τον Παπανικολάου να φέρνει το σκορ στα ίσα (9-9) στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ έβρισκε λύσεις με τον Φράνκε, με τον Βεζένκοφ να αρχίζει να παίρνει μπρος και με σερί πόντους να επαναφέρει την ομάδα του μπροστά στο σκορ (12-13) στο 8'. Στη συνέχεια ήρθαν τα τρίποντα των Βεζένκοφ και Κάνααν, με τους φιλοξενούμενους να πατούν... γκάζι, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 14-23. Στη δεύτερη περίοδο, οι Πίτερς και Μπολομπόι έφεραν τη διαφορά στο +12 (19-31), με τους ερυθρόλευκους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Παπανικολάου με τρίποντο διαμόρφωσε το 25-38 στο 18', ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λαρεντζάκης. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν εύστοχος, με τους νταμπλούχους Ελλάδας να ολοκληρώνουν το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με σκορ 31-48. O Oλυμπιακός τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 62% στα δίποντα (15/24), τον έλεγχο των ριμπάουντ (21-16) και 11 ασίστ, με τον ΠΑΟΚ να τα έχει... σπάσει από την περιφέρεια (2/13-15%). Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο κορυφαίος όλων με 12 πόντους 7 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με Λούντζη, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Η μπάλα πήγαινε κυρίως στα χέρια των Λούντζη και Κάνααν, με τον Αμερικανό γκαρντ να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση και να βρίσκει ρυθμό στο σουτ. Με σερί τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στο +29 (35-64) στο 26', φτάνοντας ήδη τους 17 πόντους στο ματς. O Λούντζης με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +33 (40-73), με τους Πειραιώτες να έχουν κυριαρχήσει στο παρκέ και τον Γιώργο Μπαρτζώκα να κάνει μεγάλο ροτέισον. Το 43-73 ήταν το σκορ στο 30'. Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, Λούντζη, Πίτερς και Μπολομπόι, με τον τεχνικό των ερυθρολεύκων να δοκιμάζει σχήματα στο παρκέ. Ο Σλούκας με τρίποντο στο παρκέ εκτόξευσε τη διαφορά στο +39 (49-78), ο Φράνκε έδειχνε ψήγματα αντίδρασης (56-80), αλλά το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί.

Στο 38', βέβαια, με το σκορ στο 67-86, δημιουργήθηκε επεισόδιο. Ο Τσιακμάς είχε αντιπαράθεση με τον Πάππας, με αποτέλεσμα οι δύο παίκτες να αποβληθούν από την αναμέτρηση, καθώς λίγο έλειψε να έρθουν στα χέρια. Το παιχνίδι στη συνέχεια προχώρησε και ολοκληρώθηκε, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη με σκορ 68-88

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-48, 43-73, 68-88

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 24 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαντς 10 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Μαργαρίτης 2, Σαλούστρος 3 (1/6 σουτ), Ρένφρο 6 (3/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσιακμάς, Πόλι 8 (4/5 δίποντα), Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 2, Σάιμπερτ 5 (1/6 τρίποντα), Καμπερίδης 6 (1), Σαρικόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Κάναν 17 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Φαλ 2, Βεζένκοβ 16 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λούντζης 7 (1), Λαρεντζάκης 10 (1/6 τρίποντα), Πάπας, Σλούκας 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπόλομποϊ 14 (7/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές), ΜακΚίσικ

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 20/34 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 10/13 βολές, 28 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 26/41 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 12/16 βολές, 46 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 17 επιθετικά), 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη