Ο Γιατράς αποβλήθηκε στο φιλικό του Προμηθέα με την Κύμη

Ο Προμηθέας νίκησε την Κύμη με 79-72, με τον Μάκη Γιατρά να αποβάλλεται. Ένταση στο ματς, με διακοπή και αποχώρηση διαιτητών.

Ο Προμηθέας Πατρών νίκησε την Κύμη με 79-72 και κατέκτησε τον τίτλο στο τουρνουά. Το παιχνίδι, πάντως, παρά το γεγονός πως ήταν φιλικό, είχε ένταση. Συγκεκριμένα, τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, ο Μάκης Γιατράς διαμαρτυρήθηκε για τις αποφάσεις των διαιτητών, με αποτέλεσμα οι ρέφερι να τον αποβάλλουν.

Ο Μάκης Γιατράς, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα εκνευρισμένος, δεν θέλησε να αποχωρήσει από τον πάγκο του, με αποτέλεσμα οι διαιτητές να δυσαρεστηθούν και να αποχωρήσουν με κατεύθυνση τα αποδυτήρια.

Το ματς διεκόπη για λίγα λεπτά, αλλά ακολούθως τα πνεύματα ηρέμησαν. Ο Μάκης Γιατράς αποχώρησε, οι διαιτητές επέστρεψαν και η αναμέτρηση συνεχίστηκε κανονικά.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 34-39, 56-59, 72-79.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μπολντς 16 (5/12 σουτ, 6 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 7 (13 ριμπάουντ), Κάμφορ 16 (3/4 τρίποντα), Ουάσινγκτον 7, Μαργέλης, Μπάρλοου 13 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσιάρας 2, Πουλιανίτης, Μαραγκός 9 (1), Μητσιμπόνας 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Καραΐσκος, Σαλούστρος 6 (5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 13 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μέιερ 13 (3/5 τρίποντα), Μπράουν 6 (1), Παρκς 6, Σανδραμάνης, Γκίκας 9 (1), Χολ 4 (1/5 σουτ), Γερομιχαλός 11 (4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 10 (2), Έλις 1.