Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 68-66: Κρίθηκε στο σουτ (highlights)

Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα-δύσκολα, αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη με 68-66, με τον Μπέικον στην εκπνοή να αστοχεί σε σουτ - Ξεχώρισαν Φαλ (17π, 9ρ) και Βεζένκοφ (22π, 7ρ).

Σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην τελευταία κατοχή, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 68-66, κάνοντας το σερί του 9-0 απέναντι στους «πράσινους». Ο Ντουέιν Μπέικον στην εκπνοή αστόχησε σε σουτ για να στείλει το ματς στην παράταση. Ξεχώρισαν Φαλ (17π, 9ρ) και Βεζένκοφ (22π, 7ρ).

To ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ ο Παναθηναϊκός πήρε θέση στο παρκέ με τους Ουόλτερς, Π. Καλαϊτζάκη, Μπέικον, Ουίλιαμς και Γκουντάιτις. Ο Γάλλος σέντερ ήταν εξαιρετικός μέσα στη ρακέτα, διαμορφώνοντας το 7-3 στο 4', αλλά το «τριφύλλι» είχε σε καλή μέρα τον Μπέικον. Ο Αμερικανός σκόραρε τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και από την περιφέρεια, φέρνοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του (10-11) στο 6'. Ο Κάνααν με τρίποντο ξεσήκωσε το κοινό στο ΣΕΦ, ο Φαλ έπαιρνε τις μάχες από τον Παπαγιάννη, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Κάνααν, με τους νταμπλούχους Ελλάδας να προηγούνται με 24-14 στο σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚισικ, Πίτερς και Μπολομπλοι, με τον τελευταίο να εξελίσσεται σε αδύναμο κρίκο μέσα στη ρακέτα. Ο Παπαγιάννης με τρίποντο έφτασε ένα 9-0 σερί για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος μείωσε στον πόντο (24-23) στο 12'. Λίγο αργότερα οι πράσινοι πήραν και το προβάδισμα στο σκορ (26-27) με τον Ουόλτερς, με τους φιλοξενούμενους να πατούν καλύτερα στο παρκέ. Ο Μπέικον ήταν ασταμάτητος κοντά στο καλάθι, έχοντας ήδη 11 πόντους στο 16', φέρνοντας το «τριφύλλι» στο +5 (26-31). Στο 19' ο Σλούκας πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο ματς, αδυνατώντας να βρει ρυθμό στο ματς, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 35-38 στο σκορ. Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το πρώτο μέρος έχοντας 56% στα δίποντα (9/16), 25% στα τρίποντα (4/16), 10 ασίστ και 7 κλεψίματα, έχονταας τον Βεζένκοφ πρώτο σκόρερ με 13 πόντους. Ο Παναθηναϊκός μέτρησε 55% στα δίποντα (10/18), 33% στα τρίποντα (4/12), 8 ασίστ και 4 κλεψίματα. Η μάχη των ριμπάουντ ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων (14-21).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες σκόραραν με το... σταγονόμετρο. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 14-10. Ο Παπανικολάου έκανε λάθη στην επίθεση, ήταν άστοχος και σπαταλούσε αιφνιδιασμούς, αδυνατώντας να βρει ρυθμό. Ο Ουόκαπ με τρίποντο και ο Βεζένκοφ με γκολ-φάουλ έφεραν μπροστά στο σκορ τους Πειραιώτες (42-40) στο 25'. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λι, ο οποίος με σερί τρίποντα έδωσε το προβάδισμα και πάλι στους φιλοξενούμενους (47-48). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 49-48.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, Σλούκα, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Μπολομπόι, ενώ ο Παναθηναϊκός πήρε θέση στο ματς με Λι, Μποχωρίδη, Μπέικον, Πονίτκα και Παπαγιάννη. O MακΚίσικ με θεαματικό κάρφωμα διαμόρφωσε το 53-50 στο 33', με τους Πειραιώτες να προσπαθούν να ελέγξουν το ματς. Ο Ουόκαπ έτρεξε αιφνιδιασμό με τον Βεζένκοφ, αλλά οι «πράσινοι» δεν άφηναν το ματς, μειώνοντας στον πόντο με τον Ουόλτερς (55-54). Ο Σλούκας πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στο 38' (60-56), δίνοντας ... ανάσα στους γηπεδούχους. Οι Πειραιώτες, έβγαζαν άμυνες, αλλά έχαναν τα ριμπάουντ, με τους «πράσινους» στη συνέχεια να σπαταλούν κατοχές. Στο 1'24'' πριν τη λήξη ο Φαλ έφερε στο +5 (62-57) τους γηπεδούχους, οι οποίοι κρατούσαν τη τύχη στα χέρια τους. Εδώ μίλησε η προσωπικότητα του Φαλ, ο οποίος ζήτησε τη μπάλα μέσα στη ρακέτα και με έξοχο τελείωμα κέρδισε και αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε (65-59). Στη συνέχεια, όμως, οι Πειραιώτες αναλώθηκαν σε λάθη με τους Μπέικον-Λι να μειώνουν σε 65-63 στα 20'' πριν το τέλος. Ο Βεζένκοφ έβαλε τις βολές, αλλά ο Μπέικον έβαλε μεγάλο τρίποντο (67-66) στα 5'' πριν το τέλος. Ο Πίτερς κέρδισε φάουλ, μέτρησε 1/2 βολές (68-66), με το παιχνίδι να έχει πάρει... φωτιά στα 4'' πριν τη λήξη. Η μπάλα πήγε στον Μπέικον, αλλά ο Αμερικανός αστόχησε, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 68-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 8 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 17 (8/13 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 22 (4/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπανικολάου 1, Λαρεντζάκης, Σλούκας 7 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπόλομποι 2, Πίτερς 1, ΜακΚίσικ 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 4 (0/5 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπέικον 20 (7/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 1, Λι 13 (3/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 4 (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/37 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 11/17 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/33 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 40 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη