ΑΕΚ- Προμηθέας 73-70: Με… αμερικάνικη βοήθεια! (highlights)

Έχοντας πρωταγωνιστές τους Φρέιζερ και Μίτσελ η ΑΕΚ κατάφερε να «λυγίσει» τον Προμηθέα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με σκορ 73-70 σε ένα... θρίλερ που κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της, αλλά και την… απουσία του Τζο Γιανγκ και με πρωταγωνιστές τους Φρέιζερ, Μίτσελ πήρε πολύ σημαντική νίκη με 73-70 στα Άνω Λιόσια παραμένοντας έτσι στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Ο Προμηθέας ατύχησε στην πρώτη κιόλας φάση του αγώνα να χάσει τον Τζο Γιανγκ, καθώς ο Αμερικανός έπαθε βαρύ διάστρεμμα και αποχώρησε βγαίνοντας νοκ άουτ και οι Πατρινοί δεν είχαν το «βαρύ πυροβολικό» τους.

Οι γηπεδούχοι πάντως με καλό μπάσκετ και σωστή τακτική είχαν καταφέρει να επιβάλουν το παιχνίδι τους και παρά την αστοχία τους να προηγηθούν με 22-17 στο 14’.

Όμως ο Προμηθέας αντέδρασε με τον Κουλμπόκα και ισορρόπησε το ματς (27-27 στο 18’) με την «Ένωση» να παίρνει προβάδισμα 34-31 σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Κουλμπόκα να είναι ασταμάτητος (4/6 τρίποντα), αλλά και τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις από τους Μάντσεν και Μίτσελ.

Με δύο τρίποντα η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα 73-68 στο 1.50 πριν τη λήξη με τον Κάουαν να μειώνει με 2/2 βολές σε 73-70 στο 1.14’’.

Στη συνέχεια υπήρξε ένα… ρεσιτάλ άστοχων ενεργειών με τους Κουλμπόκα στα 12’’ και Κάουαν στα 3’’ να αδυνατούν να στείλουν το ματς στην παράταση και την «Ένωση» να παίρνει τη νίκη με το τελικό 73-70.
Τα δεκάλεπτα: 15-11, 34-31, 55-56, 73-70

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 13 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Φλιώνης 7 (1), ΜακΓκρίφ 9 (1), Γουίλιαμς 4, Μίτσελ 14 (6/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνιαρης, Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος 2, Μάντσεν 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαδάκης 2, Στρέλνιεκς 6 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/33 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 9/12 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 9 επιθετικά), 25 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (2/8 σουτ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γιανγκ, Κακλαμανάκης 3, Σίμπσον 5, Κουλμπόκα 22 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντάγκουμπιτς 5 (1), Κοντίτ 10 (4/9 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Τσαϊρέλης 9, Μουράτος 7 (1), Γκίκας 2 (1/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/36 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 11/15 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 13 λάθη