Mε πρώτο σκόρερ τον Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άρη

Έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Ιωάννη Παπαπέτρου (13 πόντοι), ο Παναθηναϊκός νίκησε σε φιλικό ματς τον Άρη με σκορ 84-60, στο Πήλιο.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 84-60 του Άρη σε φιλικό παιχνίδι που έδωσαν οι δυο ομάδες στην Πορταριά του Πηλίου. Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δείχνοντας πως αρχίζουν να ανεβάζουν στροφές στην απόδοσή τους.

Από την άλλη πλευρά βέβαια και οι Θεσσαλονικείς είχαν την ευκαιρία να τεστάρουν τις δυνάμεις τους και να δουν σε ποιο σημείο ετοιμότητας βρίσκονται, αν και έπαιξαν χωρίς τους Μακ Γκι και Βεργίνη.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 2' βρέθηκε να προηγείται με 7-3, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 11-11 στο 7'. Οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 16-11 στο 9', πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 16-13. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων στο 12' (23-13) και έκλεισε το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 42-31.

Στο 26' η διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ έφτασε στο +24 (60-36), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 64-43. Στο 33' ο Άρης μείωσε σε 70-54, όμως οι «πράσινοι» έφτασαν τελικά στη νίκη με 84-60. Καλύτεροι από τον Παναθηναϊκό ήταν οι Γκιστ, Λάσμε και Παπαπέτρου, ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ των "πρασίνων" με 13 πόντους, ενώ από τον Αρη διακρίθηκαν οι Κάιζερ και Τζόουνς.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 42-31, 64-43, 84-60

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Παπαγιάννης 2, Βουγιούκας 2, Καλαιτζάκης 2, Σακελλαρίου 3 (1), Παπαπέτρου 13 (2), Λοτζέσκι 12 (3), Παππάς, Γκιστ 11, Καλάθης 10(1), Τόμας 9 (2), Λάσμε 7, Μήτογλου 5, Λάνγκφορντ 5 (1), Αντετοκούνμπο 3(1), Λεκαβίτσιους.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Τζόουνς 14 (1), Κάιζερ 13, Μποχωρίδης 8 (2), Φλιώνης 1, Μπελ 7, Νταλό 1, Χρηστίδης 2, Σλαφτσάκης 2, Χάρις 9 (3), Αγγέλου 3 (1).