Κολοσσός - Προμηθέας 69-67: Έσπασε το... ρόδι με Τιγκ! (highlights)

Με ανατροπή στο β' μέρος και ιδανική άμυνα, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε 69-67 του Προμηθέα Πατρών και πανηγύρισε την παρθενική του νίκη για φέτος. Ο Τιγκ «λύτρωσε» την ομάδα του στο φινάλε!

Έβγαλε αντίδραση ο Κολοσσός! Η ομάδα της Ρόδου κατάφερε να λυγίσει τον Προμηθέα με 69-67, παίζοντας καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και παράλληλα να πανηγυρίσει την παρθενική της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League. Στο 1-2 οι νησιώτες, στο 2-1 το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από το -10 του ημιχρόνου και με τον Μαρκίς Τιγκ να ευστοχεί στην τελευταία επίθεση, έβαλαν… φρένο στις δύο σερί ήττες από Ιωνικό και Καρδίτσα.

Σημείο «κλειδί» η 4η περίοδος. Εκεί όπου οι Πατρινοί πήραν -ξανά- διαφορά ασφαλείας, ωστόσο η άμυνα αλλά και ο εξαιρετικός Σταρκς κράτησαν «ζωντανό» τον Κολοσσό ο οποίος και ισοφάρισε και βρήκε επίθεση νίκης στο φινάλε.

Εξαιρετικός ο Αμερικανός γκαρντ που τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους και 4 ασίστ. Ο πρωταγωνιστής, Τιγκ, μέτρησε 8π. 7 ριμπάουντ και δύο έτοιμα καλάθια. Δεν έφτασε για τον Προμηθέα η απόδοση των Γιανγκ (21π, 4ρ, 3ασ.) και Κόντιτ (10π., 8ρ.)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 22 (6/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Χρυσικόπουλος 8 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 2, Γιαννόπουλος 9 (4 ριμπάουντ), Μορέιρα 13 (4/8 δίποντα, 5/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 λάθη), Όσμπορν (1), Μπιλλής 2 (3 ριμπάουντ), Τιγκ 8 (4/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Στεφάνοβιτς (0/3 σουτ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γιανγκ 21 (6/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μουράτος (0/4 σουτ, 4 ασίστ), Κακλαμανάκης 7, Σίμπσον 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 λάθη), Κάουαν 5 (3 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 4, Κοντίτ 10 (8 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 7 (3 ριμπάουντ), Γκίκας 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη, 2 κλεψίματα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 23/47 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 11/15 βολές, 43 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 15 επιθετικά), 8 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 21/39 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 10/15 βολές, 41 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 13 επιθετικά), 14 ασίστ, 16 λάθη, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ