Απόλλων Πάτρας - Καρδίτσα 78-72: Πρώτη νίκη στην παράταση με σούπερ Τέιλορ! (highlights)

Ο Απόλλων Πάτρας επιβλήθηκε με 78-72 της Καρδίτσας στην παράταση για την 3η αγωνιστική της Basket League. Σπουδαία εμφάνιση από τον Τέιλορ (24 π., 9 ρ.)

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League πανηγύρισε ο Απόλλων Πάτρας, ο οποίος λύγισε την αντίσταση της Καρδίτσας στην παράταση με 78-72.

Οι Πατρινοί απώλεσαν διαφορά 13 πόντων στο 30', με τους φιλοξενούμενους να οδηγούν τελικά το παιχνίδι στην παράταση, χάρη στο μεγάλο τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη 1.7" πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Νίκου Βετούλα δεν πανικοβλήθηκε από την επιστροφή της αντιπάλου του στο ματς, αλλά με σωστές επιλογές στην επίθεση καλή άμυνα, «έσπασε το ρόδι» στην Basket League και πλέον μετράει 1 νίκη και 2 ήττες, όσες δηλαδή και η Καρδίτσα.

Μεγάλο πρωταγωνιστής του αγώνα για τους γηπεδούχους ήταν ο Ράιαν Τέιλορ με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 32:17 λεπτά συμμετοχής, ενώ για τους μαχητικούς φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τζέιμς Μπέιτμον με 14 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ωστόσο δεν έφτανε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 40-29, 60-47, 70-70, 78-72.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Ντέιβις 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μπόγρης 9 (4/7 δίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καράμπελας 7 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Καλχούν 6 (1/5 τρίποντα), Μαστρογιαννόπουλος, Γκρίφιν 7 (1/5 τρίποντα), Βησσαρίου, Σίλα, Χέινς - Τζόουνς 9 (2/5 τρίποντα), Τέιλορ 24 (3/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Κογιόνης.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπόχαϊμ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπέιτμον 14 (5/10 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Χάντερ 12 (2/6 τρίποντα), Αγραβάνης 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ντελόριε 13 (6/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Πρίτζετ 8 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Αθηναίου 3 (1), Τσύκας, Γόντικας, Γκάμπροβσεκ 8.