Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 52-67: Κολοσσιαίο triple-crown στη Ρόδο! (highlights)

Ο Ολυμπιακός νίκησε (52-67) τον ΠΑΟ στον τελικό, κατέκτησε και το Super-Cup, σημειώνοντας κολοσσιαίο triple-crown στη Ρόδο - Στο 8-0 το σερί επί των «πρασίνων».

Ένα ακόμη τρόπαιο έρχεται στο μεγάλο λιμάνι. Ο εντυπωσιακός και κυρίαρχος Ολυμπιακός, πήρε και το Super-Cup στη Ρόδο, κάνοντας επίδειξη δύναμης. Οι Πειραιώτες νίκησαν τον Παναθηναϊκό με σκορ 52-67 , έδειξαν τη διαφορά κλάσης μεταξύ των δύο ομάδων και με αυτόν τον τρόπο σημείωσαν ένα κολοσσιαίο triple-crown στη Ρόδο, έχοντας προηγουμένως κατακτήσει τόσο το Κύπελλο, όσο και το πρωτάθλημα στην Ελλάδα. Παράλληλα, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν το νικηφόρο σερί τους στο 8-0 επί του «τριφυλλιού», με το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχει πάρει τον αέρα του «αιώνιου» αντιπάλου του.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, δεχόμενος μόλις 18 πόντους και συνολικά μόλις 52 στο ματς, με τους Πειραιώτες να «πνίγουν» τον Παναθηναϊκό στο τέλος. ΜVP της διοργάνωσης ο Μουσταφά Φαλ, ο οποίος έκανε σπουδαίο ματς με 12 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Σάσα Βεζένκοφ (12 πόντοι, 11 ριμπάουντ), ενώ ήταν πολύτιμη και η συνεισφορά του Τζόελ Μπολομπόι (9 πόντοι, 9 ριμπάουντ). Απελπιστικά άστοχος ο Γκριγκόνις (0/9 σουτ) για τον Παναθηναϊκό, το πάλεψε ο Λι (12 πόντοι, 4 ασίστ). Οι Πειραιώτες πήραν τη μάχη στα ριμπάουντ (28-39), μοίρασαν 18 ασίστ, αν και δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι (16/31δ, 7/29τρ) στην επίθεση όπως σε προηγούμενα παιχνίδια τους.

Το ματς

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Ο Παναθηναϊκός πέρασε στο ματς με τους Λι, Καλαϊτζάκη, Γκριγκόνις, Ουίλιαμς, Παπαγιάννη. Οι «πράσινοι» μπήκαν δυναμικά στο ματς και έχοντας για αιχμή του δόρατος τον αποτελεσματικό Ουίλιαμς, προηγήθηκαν με 9-2 στο 3', με τον Αμερικανό να βρίσκει στόχο και από την περιφέρεια. Οι Πειραιώτες αναλωνόντουσαν σε λάθη, αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κάνααν, ο οποίος με δύο σερί τρίποντα μείωσε τη διαφορά (9-8). Κάπου εκεί οι νταμπλούχοι Ελλάδας βρήκαν ρυθμό, είχαν εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, έβγαζαν συνεργασίες στο παρκέ, με τους Βεζένκοφ-Φαλ να βρίσκονται με κλειστά τα μάτια. Ο δραστήριος Ουόκαπ έκλεβε μπάλες και κάρφωνε στον αιφνιδιασμό, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγείται με σκορ 15-18.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ρίξει τον ρυθμό και πίεσε στην άμυνα, καταφέρνοντας με το τρίποντο του Μποχωρίδη, το καλάθι του Γκριγκόνις και εκείνο του Παπαγιάννη, να παίρνει τα ηνία του σκορ (24-26) στο 15'. Ο Γιώργος Μπαρτζώκαας ζήτησε από τον Σλούκα να πετάει ψηλά τις μπάλες στον Μπολομπόι, ο οποίος φρόντιζε να τελειώνει τις φάσεις στον αέρα, διαμορφώνοντας το 26-32 στο σκορ στο 18'. Ακολούθως ο ΜακΚίσικ με τρίποντο διαμόρφωσε το 34-37, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Σε ένα ημίχρονο στο οποίο οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (12-19), αλλά και 7 λάθη με 10 ασίστ. Ξεχώριζε ο Μπολομπόι με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επιχείρησε να μεγαλώσει τη διαφορά του στο σκορ, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι Πειραιώτες αξιοποίησαν τον Φαλ μέσα στη ρακέτα, ο οποίος τέλειωσε τις φάσεις, φέρνοντας τη διαφορά στο +10 (34-44) στο 22'. Ο Μποχωρίδης μείωσε τη διαφορά με τρίποντο, αλλά ο Γάλλος σέντερ ήταν ασταμάτητος, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +12 (42-54) στο 28'. Το 43-56 ήταν το σκορ στο 30', σε ένα διάστημα που οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κυριάρχησαν.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Λούντζη, Λαρεντζάκη, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μπολομπόι. Ο Λαρεντζάκης έφερε τη διαφορά στο +16 (45-61) στο 34', με τους Πειραιώτες παράλληλα να πιέζουν στην άμυνα. Ο Πονίτκα ροκάνισε τη διαφορά (50-63), προσπαθώντας να αντιδράσει, αλλά οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο. Ο εξαιρετικός Φαλ λειτουργούσε σαν πλέι-μέικερ στο παρκέ, φτάνοντας τις 5 ασίστ, ο οποίος και διαμόρφωσε το σκορ σε 50-65 στο 38'. Κάπου εκεί το ματς είχε τελειώσει, με τους Πειραιώτες να κατακτούν το τρόπαιο με σκορ 52-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-37, 43-56, 52-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 12 (4/10 σουτ, 2/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 10 (2), Γκριγκόνις (0/9 σουτ, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο), Μποχωρίδης 8 (2), Άντριους 2, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκουντάιτις (0/2 δίποντα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάναν 6 (2), Φαλ 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βεζένκοβ 12 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 11 (1/4 τρίποντα), Σλούκας 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Πίτερς 2, ΜακΚίσικ 5 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 10/26 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 11/15 βολές, 28 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 4 επιθετικά), 13 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/31 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 14/14 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα.