Καρδίτσα – ΠΑΟΚ 87-70: Σε τρομερή κατάσταση οι Θεσσαλοί

Μετά τον Παναθηναϊκό η Καρδίτσα κέρδισε και τον ΠΑΟΚ με 87-70 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης» και δείχνει έτοιμη για μεγάλα πράγματα

Σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην Καρδίτσα, η ομώνυμη και νεοφώτιστη στη Basket League ομάδα επικράτησε με 87-70 του ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου με επιμέρους σκορ 15-2 έκανε το 18-8, ενώ έφτασε στο τέλος της πρώτης περιόδου να προηγείται με 34-17. Η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα και στη δεύτερη περίοδο παρά την προσωρινή μείωση του ΠΑΟΚ σε 35-26, με το ημίχρονο να γράφει το 54-39.

Και στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η Καρδίτσα συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα, έχοντας σταθερά διψήφια διαφορά από τον αντίπαλό της (67-51 και 75-65), φτάνοντας έτσι εύκολα στη νίκη.

Πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης, οι Μπέιτμον (23 π.) και Χάντερ (17 π.) των γηπεδούχων, οι οποίοι αθροιστικά είχαν τα 9 από τα 18 τρίποντα της ομάδας τους.

Οι δύο ομάδες θα παίξουν σε νέο φιλικό στις 28/9 στο κλειστό της Πυλαίας.
Τα δεκάλεπτα: 34-17, 54-39, 72-56, 87-70

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπεχάιμ 6 (2), Πριτζέτ 6, Μπέιτμον 23 (4), Αθηναίου 9 (3), Καλαϊτζάκης, Χάντερ 17 (5), Ντελοριέ 7, Τσούκας 8 (2), Αλεξιάδης, Κώττας 1, Γκάμπροσβεκ 10 (2)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 10 (2), Ντάρκο- Κέλιy 11 (1), Ράιλι 16 (1), Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 3, Μαργαρίτης 5, Πόλεϊ 4, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 1, Καμπερίδης, Σαλούστρος 7 (1), Ρένφρο 8.