Ολυμπιακός - Λάρισα 93-84: Τα βρήκε σκούρα - Και τώρα Μονακό! (highlights)

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε απέναντι στη Λάρισα (93-84) επικρατώντας στο τέλος με τη ψυχή στο στόμα - Κορυφαίος ο Βεζένκοφ (22π, 7ρ, 4ασ), τρομερή εμφάνιση από τον Χάντσον με 24 πόντους.

Οι Πειραιώτες νίκησαν τους Θεσσαλούς στο ΣΕΦ με σκορ 93-84, αλλά το ματς δεν κύλησε όσο εύκολα περίμεναν. Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, βλέποντας τη Λάρισα να προηγείται με +13 (24-37) στο 14'. Οι γηπεδούχοι είχαν μπει χαλαροί στην αναμέτρηση, δείχνοντας έλλειψη ενέργειας, διάθεσης, αλλά και καθαρού μυαλού. Στη συνέχεια όμως οι Πειραιώτες... αφυπνίστηκαν. Αντέδρασαν στο τέλος του ημιχρόνου, ξέσπασαν στην 3η περίοδο (29-14), προηγήθηκαν με 75-58, αλλά το ματς δεν είχε τελειώσει. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 86-79 στο 38', παραμένοντας τρομερά ανταγωνιστικοί, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν δύσκολα στο τέλος με σκορ 93-84.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη έχοντας για κορυφαίους τους Βεζένκοφ (22 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκα (15 πόντοι, 5 ασίστ) και Μάρτιν (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ). Οι Πειραιώτες έχασαν σουτ από την περιφέρεια (8/29 τρίποντα-27%), έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ (35-36), καταφέρνοντας στο δεύτερο ημίχρονο όμως να σκοράρουν 18 πόντους, ενώ στο πρώτο κανέναν. Τρομερή εμφάνιση από τον «καυτό» Χάντσον, ο οποίος μέτρησε 24 πόντους και 8 ριμπάουντ, σούπερ και ο Μάριτς (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Εκτός δωδεκάδας έμεινε ο Κώστας Παπανικολάου για λόγους ξεκούρασης. Αυτή ήταν η 8η σερί επικράτηση για τους ερυθρόλευκους σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Το ματς

Στην πρώτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκτός κλίματος. Αμυντικά κενά και κακές επιθετικές επιλογές, επέτρεψαν στην Λάρισα (που ήταν αρκετά εύστοχη από την περιφέρεια) να πάρει μια διαφορά 8π. (16-24 στο 8’). Οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν σταθερά τον ρυθμό και με επιθετική αιχμή τον Χάντσον βρέθηκαν ακόμη και στο +13 (24-37 στο 14’ ). Ωστόσο, η ταυτόχρονη παρουσία των Κώστα Σλούκα και Μιχάλη Λούντζη στο παρκέ άλλαξε τα δεδομένα... Ο Ολυμπιακός βρήκε επιθετικές λύσεις από τους δύο γκαρντ, βελτίωσε την αμυντική του παρουσία, ο Χασάν Μάρτιν κέρδισε τις μάχες κάτω από τα καλάθια και αργά αλλά σταθερά ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση (46-44 στο 20’).

H 3η περίοδο, ωστόσο, ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία... Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξαν με ενέργεια, πίεσαν στην άμυνα, «χτύπησαν» τόσο από τα 6.75μ. όσο και στο transition και εκτόξευσαν την διαφορά στους 21π. (73-52 στο 27’). Δεν μπόρεσαν, όμως, να διατηρήσουν τον ίδιο υψηλό ρυθμό, υπέπεσαν σε πολλά λάθη και η Λάρισα τους «τιμώρησε» μειώνοντας στους 7π. (86-79) στο 38’. Και σε αυτή την περίπτωση, όμως, τη λύση έδωσε η άμυνα, αλλά και ο Σάσα Βεζένκοφ που επέτρεψε στο παρκέ και με τρίποντο (89-79) στο 39’ ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 46-44, 75-58, 93-84

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 7 (1), Λαρεντζάκης 9 (2), Φαλ 5 (2/3 δίποντα), Βεζένκοβ 22 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λούντζης 6 (6/6 βολές), Σλούκας 15 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 12 (6/6 δίποντα), Πρίντεζης 1, Ζαν-Σαρλς 5 (2/2 δίποντα), ΜακΚίσικ 9 (1).

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 24 (7/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κρουμπάλι 4, Γκριν, Μάριτς 21 (6/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούντι 13 (3/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Τσαϊρέλης 5, Καράμπελας 7 (2), Παπαντωνίου 3 (1), Μπέρζινς 7.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 25/36 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 19/25 βολές, 35 ριμπάουντ (22+13), 19 ασίστ, 17 λάθη, 9 κλεψίματα, 6 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 20/39 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 14/20 βολές, 36 ριμπάουντ (20+16), 15 ασίστ, 22 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.