Ολυμπιακός - Άρης 89-67: Στο ρελαντί με Φαλ και «καυτό» Ντόρσεϊ (highlights)

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη στο ΣΕΦ με 89-67- Πάτησε... γκάζι στο δεύτερο μέρος - Χαμόγελα για την επιστροφή Φαλ, εκτός ο Σλούκας, πήρε χρόνο ο Έισι, «καυτός» Ντόρσεϊ με 16 πόντους σε 20 λεπτά, σούπερ και ο Λαρεντζάκης (18π).

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη στο ρελαντί στο ΣΕΦ με σκορ 89-67. Οι Πειραιώτες ζορίστηκαν απέναντι στους "κιτρινόμαυρους" στο πρώτο ημίχρονο. Πάτησαν... γκάζι όμως στην τρίτη περίοδο (25-12), ξέφυγαν με +21 (66-45), έκαναν ένα σερί 16-0 και κάπου εκεί το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Πλέον, οι "ερυθρόλευκοι" στρέφουν την προσοχή τους για το ματς της Δευτέρας κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Παιχνίδι στο οποίο και θα κριθεί το ποια ομάδα θα πάρει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Μουσταφά Φαλ (για 13 λεπτά), έμεινε εκτός αποστολής ο ανέτοιμος Κώστας Σλούκας, αλλά όπως όλα δείχνουν θα προλάβει το ματς απέναντι στο "τριφύλλι".

Ο Ολυμπιακός έψαξε αρκετά το σουτ από την περιφέρεια (16/36-44%, 12/24 δίποντα-50%), έχασε τη μάχη στα ριμπάουντ (33-36), αλλά λειτούργησε ομαδικά στην επίθεση μετρώντας 26 ασίστ. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ξεχώρισε με 16 πόντους σε 20 λεπτά, πήρε σχεδόν 15 λεπτά παρουσίας στο παρκέ ο Κουίνσι Έισι (6 πόντοι, 2/4 τρίποντα), εξαιρετικός ο Τόμας Ουόκαπ (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), σούπερ ο Λαρεντζάκης με 18 πόντους και 4/7 τρίποντα, ενώ είναι εντυπωσιακό πως τις 26 ασίστ τις μοίρασαν οι 10 από τους 12 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν. Από τον Άρη που παρουσιάστηκε με μόλις 9 παίκτες, ξεχώρισαν οι Καουάν (14 πόντοι) και Ουίλιαμς (12 πόντοι).

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ο οποίος και επέστρεψε στην αγωνιστική δράση. Ο Άρης έπαιζε εξαιρετική άμυνα, έβρισκε λύσεις στην επίθεση και έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο. Με τον Νετζήπογλου προηγήθηκε μάλιστα με σκορ 8-10 στο 7'. Ακολούθως ο Ντόρσεϊ απάντησε με «τετράποντο», αλλά ο Κάουαν στη συνέχεια ευστόχησε σε τρίποντο (12-13), με τους "κιτρινόμαυρους" να παίζουν με αυτοπεποίθηση στο ματς. Οι Πειραιώτες άλλαξαν την άμυνά τους σε ζώνη, ο Πρίντεζης πέρασε στο παρκέ και με δική του έξοχη ασίστ ο Φαλ έφερε τους γηπεδούχους στο +5 (18-13). Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με σκορ 21-16.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες επέστρεψαν στο παρκέ με τους Λούντζη, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη και Ζαν-Σσρλ. Παρά το γεγονός πως ο Άρης κατέβηκε στο ΣΕΦ με 9 παίκτες, οι «κιτρινόμαυροι» έμπαιναν δυνατά στις φάσεις και πάλευαν στην άμυνα, αλλά ο Ολυμπιακός άρχισε να πατά.. γκάζι. Ο ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό έφερε τη διαφορά στο +11 (29-18) στο 13', ο Λούντζης διατήρησε τη διαφορά (38[-27) στο 17', με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν πόντους από τους Νετζήπολγου και Λόκετ. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 41-33. Με τον Λαρεντζάκη και τον Νετζήπογλου να είναι οι πρώτοι σκόρερ με 10 πόντους και τους ερυθρόλευκους να είναι άστοχοι (4/14-28%) από την περιφέρεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήθελε να ξεφύγει στο σκορ, αλλά η άμυνά του δεν είχε την επιθυμητή ενέργεια, με τον Άρη να ροκανίζει τη διαφορά (44-39) με τον Λόκετ. Ο Παπανικολάου έδωσε... ανάσα με τρίποντο (50-39), με τον Μπαρτζώκα να έχει στο παρκέ τους Έισι στο "4" και τον Μάρτιν στο "5". Ο Ουόκαπ από την περιφέρεια εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 (53-39) στο 27', με τους Πειραιώτες να βρίσκουν ρυθμό πίσω από τα 6.75 μέτρα. Δύο σερί μακρινά σουτ από τους Ντόρσεϊ και Έισι έφεραν τους γηπεδούχους στο +18 (63-45). Το 65-45 ήταν το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε δοκιμές. Με Λούντζη, ΜακΚίσικ στο "2", Βεζένκοφ στο "3", Έισι στο "4" και Ζαν-Σαρλ στο "5". Ο Βούλγαρος φόργουορντ με τρίποντο γιγάντωσε τη διαφορά στο +27 (72-45) στο 33', με το σερί του Ολυμπιακού να φτάνει στο 16-0. O Άρης δεν είχε δυνάμεις, έβαλε κάποια σουτ με τον Κάουαν, με τους γηπεδούχους στο τέλος να φτάνουν άνετα στην επικράτηση με σκορ 89-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 66-45, 89-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, κανένα λάθος), Ντόρσεϊ 16 (3/7 τρίποντα, 7/7 βολές), Φαλ 5 (1/2 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 7 (1), Παπανικολάου 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Έισι 6 (2), Λούντζης 2 (1/7 σουτ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 18 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές σε 13:19), Μάρτιν, Πρίντεζης 4, Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 11 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 14 (2/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 λάθη σε 38:04), Λόκετ 9 (6 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 10 (4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 15 (3/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κώττας 10 (5/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Καμάρας, Σχίζας 9 (3/3 τρίποντα), Πουλιανίτης 3 (1), Πετανίδης

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 12/24 δίποντα, 16/36 τρίποντα, 17/24 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 9 επιθετικά), 26 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 19/41 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 5/5 βολές, 41 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 15 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 19 λάθη