ΑΕΚ - Ολυμπιακός 74-80: Μυθικός Σλούκας στα Λιόσια! (highlights)

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -16 (55-39) στο 28' δείχνοντας εικόνα διάλυσης - Στη συνέχεια όμως ο ηγέτης Σλούκας ανέλαβε δράση, έκανε τρομερό ματς και κράτησε όρθια την ομάδα του (74-80) στα Λιόσια.

Ο αποδεκατισμένος Ολυμπιακός (έπαιξε χωρίς Βεζένκοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ) παρουσίασε εικόνα διάλυσης για περίπου 28 λεπτά στα Λιόσια. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με σκορ 55-39, με τους Πειραιώτες να δείχνουν χαμένοι από χέρι. Στη συνέχεια, όμως, ανέλαβε δράση ο ηγέτης Σλούκας. Πήρε πρωτοβουλίες, έβαλε μεγάλα σουτ, μοίρασε έξοχες ασίστ και με αυτόν τον τρόπο κράτησε όρθια την ομάδα του, οδηγώντας την σε μία δύσκολη νίκη επί της "Ένωσης" με σκορ 74-80. Εκπληκτικό ματς από τον 32χρονο γκαρντ, ο οποίος τέλειωσε το ματς με με 23 πόντους (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα) και 11 ασίστ.

Το ματς

Με επιθετική αιχμή τον Λιβιό Ζαν Σαρλ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 5-9 στο 5’, όμως, λάθη και κακές επιθετικές επιλογές επέτρεψαν στους γηπεδούχους να απαντήσουν με ένα σερί 9-0 και να βρεθούν στο +5 (14-9) στο 8’. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την κυκλοφορία της μπάλας, την πέρασε στην ρακέτα στον Χασάν Μάρτιν και ισοφάρισε σε 21-21. Η ΑΕΚ, ωστόσο, ανέκτησε τον έλεγχο (35-27 στο 20’) βασιζόμενη στην ευστοχία της από την γραμμή των βολών (9/12 έναντι 3/6 του Ολυμπιακού), αλλά και στο περιφερειακό της σουτ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έβαλε πίεση στην άμυνα και με τον Ράουτινς να "πυροβολεί" από την περιφέρεια προηγήθηκε με +12 (41-29) στο 22'. Ο Ολυμπιακός συνέχισε με Σλούκα, Λαρεντζάκη, Ντόρσεϊ, Ζαν-Σαρλ και Φαλ, με τους Πειραιώτες να ψάχνουν να βρουν ρυθμό από την περιφέρεια, αλλά είχαν... σπάσει τα καλάθια (3/16-18%). Σε αντίθεση με τον "καυτό" Ράουτινς που με νέο μακρινό σουτ εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (52-36) στο 27'. Ο Ράουτινς είχε ήδη 23 πόντους με 7/8 τρίποντα στο ματς, δείχνοντας ασταμάτητος στο παρκέ. Οι Πειραιώτες παρουσίαζαν εικόνα διάλυσης, μη έχοντας σημείο αναφοράς στην επίθεση αλλά και σκληράδα στην άμυνα. Στο τέλος του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά, με το σκορ στο 30' να γράφει 58-50.

Στην τελευταία περίοδο, ο Σλούκας πήρε το... όπλο του. Με δύο σερί τρίποντα και ακολούθως με έξοχη ασίστ στον Μάρτιν, ο Ολυμπιακός έφερε το σκορ στα ίσα (58-58). Το σερί των φιλοξενούμενων έφτασε στο (58-43 στο 29') στο 18-0 με νέα τρίποντη βόμβα του Σλούκα (58-61), ο οποίος ήταν μία ομάδα μόνος του στα τελευταία λεπτά. Ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Σλούκα, Λούντζη, Λαρεντζάκη, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν, με τον Σλούκα να παίζει μπάσκετ με τεράστια αυτοπεποίθηση, κρατώντας όρθιο τον Ολυμπιακό. O Έισι έδωσε... ανάσα με τρίποντο (65-70), ενώ στη συνέχεια ο Σλούκας ευστόχησε και πάλι (67-73), ένα σουτ-μαχαιριά για τους "κιτρινόμαυρους". Στο τέλος η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε με σκορ 74-80.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-27, 58-50, 74-80

ΑΕΚ (Συμεωνίδης): Κολόμ 11 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Φλιώνης 9 (4/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράουτινς 23 (1/1 δίποντο, 7/10 τρίποντα), Μαυροειδής 4, Χάμερ 16 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Πετρόπουλος, Φιλιππάκος, Γκρίφιν 6 (2/8 σουτ), Κουζέλογλου 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1/4 τρίποντα), Ντόρσεϊ (0/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 λάθη), Λαρεντζάκης 13 (1/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φαλ 4 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ζαλ-Σαρλ 12 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Έισι 3 (1), Λούντζης 2, Σλούκας 23 (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μάρτιν 15 (7/7 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 13/25 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 15/21 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/29 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 12/18 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη