Basket League: Νίκη στο Περιστέρι ο ΠΑΟ - Συνεχίζει 1ος ο Ολυμπιακός (βαθμολογία, highlights)

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στην αρχή, αλλά κέρδισε με 77-62 μέσα στο Περιστέρι. Το Λαύριο δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών κερδίζοντας με 82-66 για την 4η αγωνιστική της Basket League - Συνεχίζει στην κορυφή ο Ολυμπιακός

Πέρασε από το Περιστέρι ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός αν και δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή του κέρδισε 77-62 εκτός έδρας το Περιστέρι, αφού «ξύπνησε» μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο.

Οι «πράσινοι» ήταν κάκιστοι στο ξεκίνημα του αγώνα παίζοντας άθλια άμυνα με συνέπεια οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Χρυσικόπουλο να προηγηθούν 12 πόντους διαφορά (37-25 στο13’).

Στη συνέχεια όμως με τον Παπαπέτρου πάουερ φόργουορντ, τον Μέικον να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση και τον Σαντ-Ρος να δίνει λύσεις στην άμυνα το «τριφύλλι» κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και στο 33’ να είναι μπροστά στο σκορ με 12 πόντους (57-69).

Στην υπόλοιπη διάρκεια οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη διαχειρίστηκαν σωστά το σκορ και τον χρόνο παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 77-62.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 41-41, 53-63, 62-77

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 5, Μορέιρα 6, Πέτεγουεϊ 5, Μωραϊτης 2, Χρυσικόπουλος 12, Κατσίβελης 12, Μπράουν 5, Σαλούστρος 3, Ζούγκρης, Μανιάς, Μίλερ 4, Χάγκινς 8

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 11, Μέικον 16, Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης, Καββαδάς, Παπαπέτρου 12, Κασελάκης, Ουάιτ 10, Φλόιντ 3, Νέντοβιτς 3, Ματζούκας, Σαντ-Ρος 8

Κανένα πρόβλημα για το Λαύριο…

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε το Λαύριο που επικράτησε εντός έδρας με 82-66 του Απόλλωνα Πατρών.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν σαφώς καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε πολλές λύσεις και κατάφερε παρά την προσπάθεια των Πατρινών να φτάσει στη νίκη με τον Κακλαμανάκη να είναι κορυφαίος.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-36, 56-52, 82-66

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις 7, Σμιθ 9, Μουράτος 14, Κακλαμανάκης 16, Γκόινς 8, Κάρτερ 13, Μπλερ, Νικολαϊδης 8, Αμίνου, Περσίδης, Γερομιχαλός 7, Βουλγαρόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): Κόουλμαν 20, Τσιάκμας 3, Τσαλμπούρης 15, Ντέιβις 5, Τόμας 10, Μπέαρφιλντ, Διαμαντάκος 3, Ζούμπος 6, Δίπλαρος, Παπαφωτίου, ΜακΛάφιν 4, Κογιώνης

«Λύτρωση» με Πετρόπουλο!

Τη δεύτερη νίκη της σεζόν πέτυχε απόψε η ΑΕΚ, επικρατώντας στα Άνω Λιόσια του Άρη με 64-63, χάρη σε καλάθι του Πετρόπουλου στο φινάλε! Για ένα ακόμη παιχνίδι η «Ένωση» προβλημάτισε με την εμφάνισή της και έδειξε πως θέλει αλλαγές. Ο Άρης μαχητικός το πάλεψε μέχρι τέλους και κέρδισε τις εντυπώσεις. Ο Χάμερ πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο ήρωας Πετρόπουλος. Για τους Θεσσαλονικείς, ξεχώρισαν Ουίλιαμς και Τζουίστον.

Στο φιλμ της αναμέτρησης, το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο. Κάθε φορά που πήγαινε να ξεφύγει κάποιος, έβρισκε τις λύσεις ο άλλος και απαντούσε. Οι δυο ομάδες άφησαν έτσι ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο μισό.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στην γ΄ περίοδο. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να αποσπαστεί, αλλά ο Άρης σκληρό καρύδι δεν έχανε την επαφή του με το σκορ. Όλα λοιπόν θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί η ΑΕΚ κράτησε για ένα τετράλεπτο χωρίς πόντο τον Άρη και μπόρεσε να ξεφύγει με 59-51. Ο Πετρόπουλος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους δέκα (62-52). Ο Άρης όμως μπόρεσε και πάλι να πλησιάσει (62-57). Ο Χάνλαν έφερε ακόμη πιο κοντά τους Θεσσαλονικείς (62-59) και ο ίδιος έκανε το 62-61! Η ΑΕΚ είχε αποδιοργανωθεί και ο Τζουίστον έβαλε μπροστά τον Άρη (62-63 στα 19΄΄!). Από μηχανής Θεός για την ΑΕΚ ο Πετρόπουλος, ο οποίος έκανε στα 5΄΄ το 64-63. Κέρδισε και φάουλ, έχασε τη βολή, αλλά ο Χάνλαν αστόχησε στο σουτ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-33, 54-51, 64-63

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 9 (6ρ., 7ασ.), Παππάς 4 (7ρ.), Γκρίφιν 9 (7ρ.), Βαουλέτ 6, Χάμερ 14, Πετρόπουλος 13, Ανγκόλα 9, Φιλιππάκος, Γέλοβατς, Μαυροειδής.

Ομαδικά στατιστικά: 18/29 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 13/22 βολές, 39 ριμπάουντ (27-12), 14 ασίστ, 17 λάθη, 11 κλεψίματα, 5 κοψίματα

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 8, Λόκετ 2, Ουίλιαμς 17, Χάνλαν 12 (6ρ., 5ασ.), Κώττας 4, Τζουίστον 12 (18ρ.), Καμάρας, Φίνκε, Πουλιανίτης 8.

Ομαδικά στατιστικά: 13/32 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 13/15 βολές, 43 ριμπάουντ (27-16), 13 ασίστ, 16 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Πίσω στις νίκες ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πατρών δυσκολεύτηκε για περίπου ένα ημίχρονο από τη Λάρισα, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 91-77 στο «Δ. Τόφαλος» και επέστρεψε στις επιτυχίες.

Οι Θεσσαλοί ήταν ανταγωνιστικοί, καθώς βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 37-35 στο 18’ παρά τον τραυματισμό του Θριτ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια όμως ανέλαβε ο Κέντρικ Ρέι και οι Πατρινοί είχαν ένα σταθερό σημείο αναφοράς μέσα στο γήπεδο με τον Αμερικανό να κάνει μεγάλη εμφάνιση και να οδηγεί τους «πορτοκαλί» στην επικράτηση με το τελικό 91-77.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-37, 69-57, 91-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κασιμίρο): Ρέι 29 (5/8 διπ., 5/8 τριπ., 4/4 βολ.), Γκραντ 14 (4/5 διπ., 6/6 βολ., 13 ρ.), Γκάντι 6 (6 ας), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Μάιλς 6 (2/2 τριπ.), Σβαρτς 3 (1), Χαντ 10 (5/7 διπ., 5 ρ.), Αγραβάνης 5 (2/7 σουτ, 5 ρ., 2 ασίστ), Γιαννόπουλος 10 (1), Μπαζίνας 3 (1)

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ουάσινγκτον 2, Χάντσον 24 (7/13 διπ., 2/5 τριπ., 4/4 βολ., 8 ρ.), Θριτ, Σαχπατζίδης, Ζάρας 12 (2), Κρουμπάλι 11 (13 ρ.), Τσαϊρέλης 12, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σπαν 11 (3), Καράμπελας 5 (1)

Κολοσσός - Ιωνικός 88-81: Τρίτη νίκη για τους Ροδίτες

Με τον Βασίλη Ξανθόπουλο να μοιράζει 12 ασίστ και τον Τζόρνταν Φλόιντ στο ντεμπούτο του να σκοράρει 24 πόντους, ο Κολοσσός H Hotels ήταν ο μεγάλος νικητής με 88-81 στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό HNC Revolution για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για την ομάδα της Ρόδου που βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-1 ενώ οι Νικαιώτες έχουν πλέον 1-3.

Σε ένα παιχνίδι με κλειστό σκορ από την αρχή, ο Κολοσσός H Hotels κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο έχοντας περισσότερες λύσεις από τον πάγκο του παίρνοντας 44 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από εκεί ενώ οι φιλοξενούμενοι 29. Παράλληλα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ιωνικού HNC Revolution έχοντας 25 πόντους από αυτά, τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και την κούραση των Νικαιωτών στο φινάλε.

Στο ντεμπούτο του στην Stoixman Basket League ο Τζόρνταν Φλόιντ είχε 24 πόντους με 6/7 δίποντα, ενώ την ίδια στιγμή ο Κένι Γουίλιαμς προσέθεσε 21 με 6 τρίποντα. Κομβική η παρουσία των έμπειρων του ρόστερ με τον Ξανθόπουλο να έχει 12 ασίστ και τον Βαγγέλη Μαργαρίτη 11 πόντους. Εντυπωσιακός για τον Ιωνικό HNC Revolution ο Κωστής Γόντικας με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά και ο Ιωσήφ Κολοβέρος με 12 πόντους και 4 ασίστ. Με 20 πόντους τελείωσε το παιχνίδι ο Τζέρμαν.

Η αναμέτρηση είχε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές κάτοχο. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο με ένα μικρό σερί 5-0 στο φινάλε της πρώτης περιόδου έκλεισαν το δεκάλεπτο με 21-16. Με τον Φλόιντ να σκοράρει συνεχόμενους πόντους ο Κολοσσός μείωσε σε 23-26 όμως ένα νέο μικρό 5-0 τον έφερε για πρώτη φορά στο +8 με τον Γόντικα να κάνει το 23-31 στο 13'. Δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Ποτ και Γουίλιαμς ανέτρεψαν την εικόνα του αγώνα με τον Κολοσσό H Hotels να ισοφαρίζει γρήγορα σε 33-33 όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν οριακό προβάδισμα, κάτι που έγινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (45-46).

Οι Ροδίτες επέστρεψαν πιο δυνατά για το δεύτερο μέρος και προσπέρασαν με 52-48 με τις βολές του Τιλί ενώ στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Μίλερ έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8 για τον Κολοσσό H Hotels (60-52). Ο Ιωνικός HNC Revolution αντέδρασε με τον Αθηναίου να μειώνει σε 62-50 όμως με δύο καλάθια του Μαργαρίτη ο Κολοσσός H Hotels έκλεισε το δεκάλεπτο με 66-63. Με το Ξανθόπουλο να δημιουργεί και τον Φλόιντ να σκοράρει ο Κολοσσός H Hotels προσπέρασε με 75-67 στο 34'. Οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμα και ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος ο Μαργαρίτης μετά από νέα ασίστ του Ξανθόπουλου έκανε το σκορ 85-75 με τη διαφορά να ανεβαίνει για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα. Δύο βολές από τον Τζέρμαν και γκολ φάουλ από τον Γόντικα μείωσαν σε 86-80 στα 41,5'', όμως στα 23'' ο Κολοβέρος γλίστρησε στην επαναφορά με τον Σλαφτσάκη να κλέβει και να κάνει το 88-80, ενώ ο Γόντικας με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 88-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 45-46, 66-63, 88-81

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 2, Γουίλιαμς 21 (6/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μίλερ 8 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τιλί 7 (1), Ποτ 6 (1), Ξανθόπουλος 4 (12 ασίστ), Μαργαρίτης 11 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Φλόιντ 24 (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/13 βολές), Χατζηδάκης 3, Σλαφτσάκης 2

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Άρτις 8 (1), Κολοβέρος 12 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Αθηναίου 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γόντικας 21 (7/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χουγκάζ 4 (1/7 σουτ, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Μουστάφα 6, Χατζηκυριάκος, Τζέρμαν 20 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Μούρτος, Γκιουζέλης 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 20/34 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 15/22 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 17/36 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 20/23 βολές, 38 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη