Ολυμπιακός - ΑΕΚ 103-78: Ξέσπασε στο τέλος με σούπερ Βεζένκοφ! (Highlights)

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε για 30 λεπτά κόντρα στην ΑΕΚ, αλλά στην τελευταία περίοδο πάτησε... γκάζι και νίκησε την ΑΕΚ στην πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα - Εκπληκτικός και πάλι ο Βεζένκοφ (27π, 11ρ).

Για την πρεμιέρα του στο ελληνικό πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το... δεξί τις υποχρεώσεις του στην Basket League. Οι Πειραιώτες επικράτησαν της ΑΕΚ στο ΣΕΦ με σκορ 103-78, αν και δυσκολεύτηκαν για περίπου 30 λεπτά αγώνα, με τους "κιτρινόμαυρους" να παίζουν εξαιρετικά ειδικά στο πρώτο ημίχρονο (44-43). Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι γηπεδούχοι (31-14) πάτησαν... γκάζι, φτάνοντας άνετα στην επικράτηση. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, για ακόμη μία φορά, ο τρομερά φορμαρισμένος Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος σημείωσε ένα ακόμη νταμπλ-νταμπλ με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά εύστοχος από την περιφέρεια (14/37 τρίποντα-37%), βελτίωσε τα ριμπάουντ στο δεύτερο μέρος (34-30), ενώ λειτούργησε αρκετά ομαδικά στην επίθεση τελειώνοντας το ματς με 27 ασίστ και μόλις 8 λάθη. Υπήρχε πλουραλισμός στην επίθεση, καθώς σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες, με τους 5 από αυτούς να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Το ματς

Με πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια διαφορά 8π. (15-7) στο 4’, όμως, η ΑΕΚ «χτύπησε» από την περιφέρεια και προσπέρασε με 21-19 στο 9’. Εκμεταλλευόμενοι την κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας μας , οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +4 (26-30 στο 13’).

Η είσοδος του Σακίλ Μακίσικ έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό και ανάκτησε το προβάδισμα (41-37 στο 18’). Ωστόσο, στην άμυνα εξακολούθησε να αντιμετωπίζει πρόβλημα, γεγονός που δεν του επέτρεψε να κλείσει το πρώτο εικοσάλεπτο με διαφορά μεγαλύτερη του ενός πόντου (44-43 στο 20’).

Στην επανάληψη, ωστόσο, η εικόνα των «ερυθρολεύκων» βελτιώθηκε αισθητά και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Με καλή άμυνα, καλή κυκλοφορία της μπάλας και περιφερειακή ευστοχία, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έκλεισαν την 3η περίοδο με 72-64. Και δεν σταμάτησαν εκεί... Ανέβασαν ακόμα περισσότερο τον ρυθμό και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 23π. (93-70 στο 37’), προσφέροντας παράλληλα όμορφο θέαμα! Η τελική διαφορά των 25π. ήταν η μεγαλύτερη που πήρε ο Ολυμπιακός στον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 23-21, 44-43, 72-64, 103-78.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/4 σουτ, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντόρσεϊ 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Βεζένκοβ 27 (9/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 14 (4/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 6 (3/4 δίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Φαλ 4, Σλούκας 12 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ασίστ), Μάρτιν 10 (3/4 δίποντα, 4/5 βολές), Πρίντεζης 2, ΜακΚίσικ 8 (2)

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης 8 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ανγκόλα 7 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γέλοβατς 21 (3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Γκρίφιν 15 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Βαουλέτ 11 (5/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κολόμ 10 (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Μπόγρης, Πετρόπουλος 6 (2), Φιλιππάκος

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/36 δίποντα, 14/37 τρίποντα, 13/15 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 11 επιθετικά), 27 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 19/33 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 13/17 βολές, 31 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 5 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 19 λάθη