ΠΑΟΚ - Κολοσσός 87-82: Με κορυφαίο τον ΝτιΛέο

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Κολοσσό (87-72) σε φιλική αναμέτρηση έχοντας για κορυφαίο τον Ντέιβιντ ΝτιΛέο με 22 πόντους και 4 τρίποντα.

Με νίκη συνοδεύτηκε το πρώτο παιχνίδι του ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena παρουσία φιλάθλων μετά από 18 ολόκληρους μήνες. Ο ΠΑΟΚ mateco επικράτησε με 87-82 του Κολοσσού H Hotels στην επιστροφή του κόσμου, αλλά και του Βαγγέλη Μαργαρίτη που μετά από μία δεκαετία σχεδόν στα ασπρόμαυρα, ήρθε στο γήπεδo ως αντίπαλος.

Για τον ΠΑΟΚ mateco, απομένει πλέον ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι, αύριο στις 17:00 με τη Λάρισα (κεκλεισμένων θυρών) για να ολοκληρωθεί η προετοιμασία της ομάδας ενόψει των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων.

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε τον αγώνα με τους Love, Griffin, DiLeo, Γιάνκοβιτς και Jones. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (8-11 στο 4΄, 15-15 στο 8΄), στη λήξη του οποίου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 16-17.

Ο Κολοσσός H Hotels είχε τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και δημιούργησε συνθήκες για να ξεφύγει στο σκορ (31-37 στο 16’30’’), ωστόσο ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (40-42) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Griffin ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 43-45 και λίγο αργότερα με νέο καλάθι, έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα μας (46-45 στο 22΄), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το προβάδισμα και πάλι (51-54 στο 25’). Με καλάθι του Γιώργου Καμπερίδη ο ΠΑΟΚ mateco ισοφάρισε (65-65) στη λήξη τα τρίτης περιόδου.

Ο τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε με πανομοιότυπο τρόπο, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και τον David DiLeo να είναι αυτός που με ένα τρίποντο και 2/2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, να κρίνει το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Κοϊμτζόγλου, Αγραφιώτης Γ.

Δεκάλεπτα: 16-17, 40-42, 65-65, 87-82

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 4, Love 13, Griffin 5 (1), Καμπερίδης Μ., DiLeo 22 (4), Ρούμογλου 3 (1), Καμπερίδης Γ. 11 (3), Carter 7 (2), Jones 1, Τολιόπουλος 8 (1), Γιάνκοβιτς 8 (2), Ogbeide 5.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS: Ξανθόπουλος 2, Mesicek 2, Πράπας, Momirov 12 (2), Williams 23 (5), Μαργαρίτης 10, Μπιλής 4, Miller 9, Tllie 8 (2), Χατζηδάκης 6, Σλαφτσάκης 6 (2).