Μονακό – Περιστέρι 90-78: Λύγισε στο τέλος

Η Μονακό κέρδισε 90-78 το Περιστέρι και προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής (5/9, 20.30) του τουρνουά που διοργανώνει ο Ολυμπιακός «bwin TOURNAMENT AGAINST COVID-19».

Η Μονακό προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά που διοργανώνει ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ «bwin TOURNAMENT AGAINST COVID-19». Νίκησε στον πρώτο χρονικά αγώνα του τουρνουά το Περιστέρι με 90-78 με ένα σερί 12-1 στα τελευταία λεπτά.

Η ομάδα του Περιστερίου στην πρώτη περίοδο έβαλε δύσκολα στη Μονακό με τον Μορέιρα να ξεχωρίζει αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γάλλοι ξέφυγαν. Το Περιστέρι κρατήθηκε με τρίποντα του Τέραν Πέτεγουεϊ κοντά στη Μονακό αλλά όσο κυλούσαν τα λεπτά οι Γάλλοι βρήκαν λύσεις, έτρεξαν, πίεσαν και έφτασαν λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 50-35, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στο 53-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι μπήκε δυνατά, έπαιξε άμυνα σε σχέση με τη δεύτερη περίοδο όπου και δέχθηκε 30 πόντους! Έτσι η διαφορά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου έπεσε στους πέντε πόντους (57-52, 59-54) αλλά ο Μότουμ με αμαρκάριστο τρίποντο πήγε τη διαφορά στους οκτώ (62-54) και ο Ντιαλό στους δέκα (64-54). Ο «ζεστός» Μίλερ με τρίποντο κατέβασε τη διαφορά στους επτά (64-57) αλλά ο πρώην άσος του Λαυρίου, Άλφα Ντιαλό με καλάθι και φάουλ ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στους δέκα (67-57), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τη Μονακό μπροστά με 72-63, σε μια περίοδο όπου θα μείνει η προσπάθεια του νεαρού άσου του Περιστερίου Τζουλιάνο Τόλα, μπροστά στον Μοτεγιούνας.

Και στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι στο ξεκίνημα ήταν δυνατό. Έβγαλε καλές άμυνες, πίεσε και στην επίθεση είχε καλές συνεργασίες με τον Χρυσικόπουλο και τον Μορέιρα να δίνουν λύσεις. Έτσι η διαφορά πέντε λεπτά πριν από το τέλος πήγε στους τέσσερις πόντους (76-72). Μάλιστα ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο 3.40 για το φινάλε έκανε το 78-77 αλλά στη συνέχεια βγήκε εκτός αγώνα με 5 φάουλ. Η Μονακό άντεξε και με τρίποντο του εξαιρετικού Σέρβου Ντανίλο Άντζουσιτς ξέφυγε με οκτώ πόντους (86-78) και έφτασε στη νίκη με 90-78.

Προβληματίζει φυσικά το Περιστέρι, ο τραυματισμός του Σαλούστρου, του οποίου η κατάσταση θα εκτιμηθεί τις επόμενες ώρες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 53-40, 72-63, 90-78

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Λι 7 (7 ασίστ), Άντζουσιτς 23 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9/10 βολές), Ντεμαχίς, Τραορέ, Ντιαλό 19 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Ουαταρά 6 (2), Χολ 3, Μότουμ 11 (2), Μοτιεγιούνας 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρί 4 (2/9 σουτ), Μορέιρα 17 (6/7 δίποντα, 5/7 βολές), Πέτεγουεϊ 11 (3), Μωραΐτης 2, Χρυσικόπουλος 9 (1), Τόλα 2, Κατσίβελης 8 (2), Μπράουν 7 (7 ριμπάουντ), Σαλούστρος 2, Μίλερ 15 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Χάγκινς 1