Λαύριο – Προμηθέας 79-86: Μπρέικ με τρομερό Κλαβέλ (highlights)

Ο Προμηθέας κέρδισε 86-79 μέσα στο Λαύριο και πήρε το πλεονέκτημα έδρας κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League με τον Κλαβέλ να σημειώνει 28 πόντους

Ο Προμηθέας ήταν… ατσάλινος απόψε στο Λαύριο κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 86-79 και έκανε το μπρέικ στη σειρά των ημιτελικών.

Οι Πατρινοί είχαν σε εκπληκτική βραδιά τον Τζιάν Κλαβέλ, που σημείωσε 28 πόντους και αποτέλεσε τον «ακρογωνιαίο λίθο» για τη μεγάλη νίκη τους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να μπαίνει αποφασιστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο (επιμέρους 11-1) και να φτάνει στο +8.

Παρότι το Λαύριο κατάφερε να μειώσει στο καλάθι με 2 λεπτά για το τέλος, το ροζ φύλλο πήγε τελικά στην πλευρά των Πατρινών, που έχουν την ευκαιρία το Σάββατο (22/5) στην έδρα τους να κάνουν το 2-0. Για την πρόκριση στα τελικά απαιτούνται τρείς νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 36-42, 59-58, 79-86

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 17 (6/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μουράτος 15 (6/10 σουτ), Ντιαλό 9, Ντέιβις 6, Ανοσίκε 7, Κόζι 7, Σάβατζ 4, Περσίδης, Ερμίδης, Γερομιχαλός 14 (6/9 σουτ), Βουλγαρόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέζε 14 (6/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κλαβέλ 28 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 9/11 βολές, 6 ασίστ), Λούντζης 7, Αγραβάνης 19 (4/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3 λάθη), Γκραντ 2, Γ. Αγραβάνης, Φορντ 12 (5/6 σουτ, 8 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 2, Κουρουπάκης, Γιαννόπουλος 2, Μπαζίνας.