ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 95-104 : Οι άμυνες… απουσίαζαν (highlights)

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 104-95 την τυπικά γηπεδούχο ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και τερμάτισε με νίκη την κανονική περίοδο στη Basket League

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ έπαιξαν ελεύθερα απόψε στο ΟΑΚΑ με τους «πράσινους» να παίρνουν τη νίκη με 104-95 στο… ντέρμπι των συγκατοίκων και τις άμυνες να απουσιάζουν!

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Λάνγκφορντ και Μορέιρα, που έμειναν εκτός δωδεκάδας.

Στο πρώτο μέρος Γκίκας και Χεζόνια μονοπώλησαν το ενδιαφέρον με την ευστοχία τους από την περιφέρεια με τον πλέι μέικερ της ΑΕΚ να κρατά την ομάδα του κοντά στο σκορ, αλλά και τους «πράσινους» να έχουν σταθερά το προβάδισμα με μια διαφορά κοντά στους δέκα πόντους.

Προηγήθηκαν με 30-42 στο 17’, αλλά η «Ένωση» κατάφερε με τον Γκίκα να κρατήσει τη διαφορά και να κλείσει το πρώτο μέρος χάνοντας με 44-50.

Δυναμώνοντας την άμυνά του στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγάλει κάποιους αιφνιδιασμούς ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στους16 πόντους (66-82 στο 28’).

Με τον Χεζόνια να είναι πολύ καλός σε άμυνα και επίθεση ο Παναθηναϊκός έφτασε να προηγείται και με είκοσι πόντους διαφορά (72-92 στο 33’) με την ΑΕΚ πάντως να αντιδρά και να βρίσκει λύσεις με τους Γκίκα και Χρυσικόπουλο.

Έτσι μείωσε στους εννέα πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη με το τελικό 95-104.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 44-50, 70-84, 95-104

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μέικον 19 (4/6 διπ., 3/4 τριπ., 2/2 βολ.), Ματσιούλις 7 (1), Ζήσης 2, Λοτζέσκι 9 (1), Κίνγκσλεϊ 7, Γιάνκοβιτς 10, Κατσίβελης 7, Χρυσικόπουλος 12 (5/6 διπ.), Γόντικας 2, Γκίκας 18 (3/3 διπ., 4/4 τριπ., 3 ρ., 4 ας), Μαυροειδής 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 13 (4/8 διπ., 5/5 βολ.), Μποχωρίδης 6 (2), Παπαπέτρου 17 (2/4 διπ., 4/6 τριπ., 1/2 βολ.), Ουάιτ 5, Σαντ-Ρος 4 (6 ρ., 3 ας, 3 λ.), Μακ 11 (4/5 διπ., 1/2 τριπ., 7 ας), Όγκαστ, Χεζόνια 22 (4/7 διπ., 3/4 τριπ., 5/5 βολ.), Κασελάκης 9 (1), Μήτογλου 3, Μπέντιλ 14.