Περιστέρι- Λάρισα 80-56: Βελτιώθηκε και κέρδισε (highlights)

Το Περιστέρι ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 80-56 της Λάρισας στην επανάληψη του αγώνα για την 8η αγωνιστική της Basket League

Το Περιστέρι… γκάζωσε στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 80-56 της Λάρισας στον αγώνα για την 8η αγωνιστική της Basket League που επαναλήφθηκε μετά την απόφαση του ΑΣΕΑΔ.

Στο πρώτο μέρος η Λάρισα ήταν σούπερ ανταγωνιστική και είχε καταφέρει να… στριμώξει τους γηπεδούχους που ενδεχομένως πίστεψαν πως θα είχαν ένα άνετο απόγευμα Κυριακής.

Οι Θεσσαλοί με σωστές επιλογές στην επίθεση και δυνατή άμυνα προηγήθηκαν με 29-33 στο 17’.

Οι Περιστεριώτες ωστόσο άλλαξαν την εικόνα τους και με τους ΜακΛιν, Φορντ να δίνουν λύσεις κατάφεραν όχι μόνο να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά και να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη τους.

Με επιμέρους σκορ 26-2 η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες των Θεσσαλών στην άμυνα επιβάλλοντας απόλυτα το παιχνίδι της και προηγήθηκε με 55-35 στο 25’ έχοντας στα χέρια του τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.

Η διαφορά έφτασε στους 24 πόντους στο 38’ (78-54) με τους «κυανοκίτρινους» να έχουν ουσιαστικά πάρει τη νίκη η οποία ήρθε με το τελικό 80-56

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-35, 63-44, 80-56

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 12 (2/6 τριπ.), ΜακΛίν 14 (6/8 διπ., 10 ρ.), Τζόουνς 9, Κρόκετ 7, Μάντζαρης 4, Σκορδίλης 2, Τσαϊρέλης 10, Φορντ 18 (3/3 διπ., 3/6 τριπ., 3/3 βολ., 4 ρ.), Σαλούστρος 4, Καράμπελας

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ρας 2, Κώττας 2,Ουόσπαν 8, Καμπερίδης 2, Μούρτος 13 (7/11 βολ., 5 ρ.), Χάγκινς 7, Ουάσινγκτον 15 (3/8 τριπ., 6/7 βολ.), Τσιούλκας , Σπυρόπουλος 2, Παπαδάκης 5, Γκόρντον