Προμηθέας – Παναθηναϊκός 61-83: Έκανε… παρέλαση στην Πάτρα (highlights)

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 83-61 του Προμηθέα στο «Δ. Τόφαλος» σε ένα ματς που έγινε περισσότερο για το γόητρο

Ο Παναθηναϊκός συνάντησε αρκετή δυσκολία στο πρώτο μέρος του αγώνα με τον Προμηθέα, αλλά στο τέλος κατάφερε να μετατρέψει το ματς σε… άνετο περίπατο κερδίζοντας με 83-61 μέσα στην Πάτρα σε ένα ματς πάντως που δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο.

Ο Προμηθέας ήταν σούπερ ανταγωνιστικός στο πρώτο μέρος με τους αδελφούς Γκραντ να δίνουν λύσεις ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου ο Παναθηναϊκός ήταν κακός και άστοχος.

Μάλιστα στη συνέχεια οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 25-21 (στο 14’), αλλά ο Σαντ Ρος ήταν εύστοχος από την περιφέρεια και βοήθησε το «τριφύλλι» να αλλάξει την εικόνα του.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο για το καλάθι από μακριά και κατάφεραν να προηγηθούν με 29-37, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Κασελάκη να είναι ουσιαστικός στο παιχνίδι του, αλλά και τους Παπαγιάννη, Χεζόνια να δίνουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 43-61 στο 30’ και ο Κάτας θεώρησε πως το ματς τελείωσε περνώντας στο παρκέ τους παίκτες από το… βάθος του πάγκου του.

Ο Προμηθέας το εκμεταλλεύτηκε και μείωσε σε 52-61 στο 32’, αλλά αμέσως με τις κατάλληλες αλλαγές οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ένα… ορθόδοξο σχήμα και προηγήθηκαν με 21 πόντους διαφορά (52-73 στο 35’).

Το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί με τον Μάκη Γιατρά να περνά στο ματς και τους νεαρούς Μπαζίνα, Τανούλη, Κουρουπάκη, Βασιλείου, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην επικράτηση με το τελικό 61-83.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 29-37, 43-61, 61-83

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 11 (7 ρ., 3 λ.), Αγραβάνης Δ. 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολ., 5 ρ.), Χριστοδούλου 4 (0/5 σουτ), Τζέριαν Γκραντ 13 (4/11 σουτ, 4 ας), Γιαννόπουλος 16 (2/10 τριπ.), Αγκμπελέζε 2, Αγραβάνης Γ. 5 (1/5 σουτ), Φορντ 2, Βασιλείου, Κουρουπάκης 2, Μπαζίνας 4, Τανούλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 15 (14 ρ.), Μποχωρίδης 5 (1), Παπαπέτρου 14 (2/7 διπ., 2/4 τριπ., 4/5 βολ., 4 ρ.), Ουάιτ 4,, Σαντ Ρος 13 (3/3 τριπ.), Μακ 2 (1/6 σουτ, 4 ας), Όγκαστ, Χεζόνια 7 (3/10 σουτ, 5 ρ.), Δίπλαρος 3, Κασελάκης 10, Βουγιούκας 8, Μπεντίλ 2 (1/6 διπ., 6 ρ.).