Ηρακλής- Παναθηναϊκός 66-100: Έπιασε κορυφή… (highlights)

Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα στο Ιβανώφειο από τον Ηρακλή κερδίζοντας με 100-66 και εξασφάλισε το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ

Ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός και συγκεντρωμένος για τρία δεκάλεπτα και πήρε τη νίκη με 100-66 επί του Ηρακλή στο Ιβανώφειο κατακτώντας έτσι την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ καλά το ματς έχοντας ενέργεια, διάθεση στην άμυνα και ευστοχία από την περιφέρεια με 4/4 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν το «μουδιασμένο» ξεκίνημα των αντιπάλων τους και προηγήθηκαν με 17-10 στο 6’ κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 24-22.

Στη συνέχεια με την είσοδο του Χεζόνια ο Παναθηναϊκός βελτίωσε κατά πολύ την εικόνα του, βρήκε λύσεις στην άμυνα και καλές επιθετικές επιλογές με τον Κροάτη και τον Μποχωρίδη παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ για πρώτη φορά στο 11’ (24-26) και με επιμέρους σκορ 2-15 προηγήθηκε με 26-37 στο 16’ για να τελειώσει το πρώτο μέρος με 36-50.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός και συγκεντρωμένος, δεν επέτρεψε τα εύκολα λάθη στο παιχνίδι του και είχε τον Δίπλαρο σε καλή ημέρα.

Ο νεαρός γκαρντ έδειξε πολύ καλά στοιχεία και συνέπεια στο παιχνίδι του, βοηθώντας σημαντικά να καλυφθεί το κενό του Χάουαρντ Σαντ-Ρος, ενώ θετική ήταν η παρουσία του Λευτέρη Μαντζούκα.

Η διαφορά έφτασε στους 35 πόντους στο 36’ (53-85) με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην επικράτηση με το τελικό 66-100.

Με προβλήματα αποχώρησαν οι Παπαγιάννης και Μαντζούκας αλλά δεν φαίνεται να είναι ανησυχητική η κατάστασή τους.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-50,53-78, 66-100.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 5 (1), Ίμπανκς 15 (3/10 σουτ, 8/9 βολ., 6 ρ.), Σχίζας, Χάνλαν 17 (4/11 διπ., 3/6 τριπ.), Χάγκινς 5 (1/8 σουτ, 2/2 βολ.), Σαγκς 7 (4 ρ.) Φίλιος 3, Βεργίνης 3 (1), Πετανίδης 1, Γκιουζέλης 6 (1), Χάτσερ 2, Σαρικόπουλος 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 4 (5 ας), Παπαγιάννης 6 (3 κοψ), Μποχωρίδης 9 (3/6 τριπ.), Παπαπέτρου 15 (4 ρ., 6 ας), Ουάιτ 6 (2), Όγκαστ 5 (6 ρ.), Χεζόνια 17 (3/4 τριπ., 4 ρ., 3 ας), Δίπλαρος 6, Κασελάκης 9 (1), Βουγιούκας 6, Μπεντίλ 15 (1), Μαντζούκας 2.