Προμηθέας - Άρης 90-69: Επέβαλλε τον ρυθμό του στο τέλος (highlights)

Ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε εντός έδρας του Άρη με 90-69 για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 27ης αγωνιστικής της Basket League.

Την όγδοη εντός έδρας νίκη του πέτυχε ο Προμηθέας Πατρών καθώς επικράτησε του Άρη με 90-69. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και έκλεισε την πρώτη περίοδο με το υπέρ της 26-19.

Στη συνέχεια ωστόσο οι Πατρινοί αντέδρασαν και μπόρεσαν να πάρουν το προβάδισμα με 49-40 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και οι «κίτρινοι» προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ προκειμένου να διεκδικήσουν τη νίκη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μάκη Γιατρά πάτησαν το πόδι στο γκάζι και δεν άφησαν άλλα περιθώρια στον Άρη.

Κορυφαίος για τους νικητές αναδείχθηκε ο Γκραντ με 18 πόντους (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ασίστ), ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Ντραγκίτσεβιτς με 18 πόντους (8/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 49-40, 65-60, 90-69

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Έβανς 10 (2), Δημήτρης Αγραβάνης 11 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Τζέριαν Γκραντ 18 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ασίστ), Γιαννόπουλος 2, Τζεράι Γκραντ 12 (4/4 δίποντα, 4/6 βολές), Λούντζης 6 (1), Γιάννης Αγραβάνης 4 (1), Φορντ 3, Χριστοδούλου 4, Αθηναίου 4 (1), Μπαζίνας 2.

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 5 (1), Κουζέλογλου 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Τσάλμερς 6 (3/3 δίποντα), Ντραγκίτσεβιτς 18 (8/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ντεκόζι 15 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Σταμάτης 7 (2), Σλαφτσάκης, Μιλόσεβιτς 4, Χαριτόπουλος 4, Καλαϊτζίδης, Λιτλ 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 24/37 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 18/28 βολές, 30 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 2 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 19/38 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 10/13 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 24 λάθη.