Παναθηναϊκός – Χαρίλαος Τρ.102-68: Πάτησε… γκάζι στο β’ μέρος (highlights)

Ο Παναθηναϊκός άλλαξε την εικόνα του στο τρίτο δεκάλεπτο και με «όπλο» την άμυνά του κέρδισε 102-68 τον μαχητικό Χαρίλαο Τρικούπη στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 102-68 επί του Χαρίλαου Τρικούπη στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή, αλλά δεν μπορούσε να επιβάλει απόλυτα το παιχνίδι του και να πάρει διαφορά ασφαλείας.

Οι παίκτες του Χαρίλαου Τρικούπη μαχητικοί και πεισματάρηδες εκμεταλλεύτηκαν την κακή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων στην περιφέρεια και με τρίποντα κατάφερναν να κατεβάζουν τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (35-30 στο 14’).

Από την άλλη πλευρά βέβαια οι «πράσινοι» έβρισκαν λύσεις πότε με τον Χεζόνια, πότε με τον Μποχωρίδη και διατηρούσαν το προβάδισμα, ενώ ο Οντέντ Κάτας έκανε συνεχώς αλλαγές στην πεντάδα του.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του, πίεσε στην άμυνα, ήταν πιο συγκεντρωμένος στην επίθεση και πήρε τις σωστές αποφάσεις. Έτσι άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ (65-44 στο 27’) και να επιβάλει το παιχνίδι του, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τις λύσεις για να μπορέσουν να βρουν τις απαντήσεις.

Η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει και έφτασε στους 31 πόντους (91-60 στο 37’) με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην επικράτηση με το τελικό 102-68.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 48-39, 74-50, 102-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 10 (4/8 σουτ, 4 ρ.), Παπαγιάννης 8 (6 ρ.), Μποχωρίδης 16 (2/2 διπ., 4/6 τριπ., 8 ρ., 4 ας), Παπαπέτρου 7 (1/4 τριπ.), Μήτογλου 9 (4/4 διπ., 5 ρ.), Όγκαστ 11, Χεζόνια 11 (2/2 διπ., 0/3 τριπ., 7/7 βολ., 4 ας), Δίπλαρος 6, Κασελάκης 6, Ουάιτ 6 (2/2 τριπ.), Μπέντιλ 6, Σαντ-Ρος 6

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡ (Καλαμπάκος): Λόρενς 3, Γκότσερ 14 (2/7 διπ., 2/7 τριπ., 4/4 βολ., 4 ας), Λάιονς 15 (2/7 διπ., 3/10 τριπ., 4 λ.), Ντέιβις 3, Σαχπατζίδης 12 (6/8 διπ., 8 ρ.), Λάνγκφορντ 4, Χονδρογιάννης, Ναούμης 3, Μοτσενίγκος 3, Χατζηνικόλας, Γράβας 8, Σταματογιάννης 3.