Περιστέρι- Παναθηναϊκός 68-74: Τον… έσωσε ο Παπαπέτρου (highlights)

Με τον αρχηγό του Ιωάννη Παπαπέτρου να σκοράρει στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κέρδισε 74-68 το Περιστέρι εκτός έδρας και γλίτωσε το κάζο

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποδράσει με νίκη από το κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» κερδίζοντας με 74-68 το Περιστέρι σε ένα παιχνίδι στο οποίο ήταν κακός στη μεγαλύτερη διάρκεια.

Ωστόσο ο Ιωάννης Παπαπέτρου, αλλά και ο Λεωνίδας Κασελάκης ήταν εκείνοι που άλλαξαν τα δεδομένα και γλίτωσαν την ομάδα του Οντέντ Κάτας από την ήττα.

Το Περιστέρι έδειξε τα… δόντια του από τα πρώτα λεπτά παίζοντας δυνατά με τους παίκτες του να πηγαίνουν πρώτοι στη μπάλα και να πρεσάρουν τους αντιπάλους τους.

Ο Παναθηναϊκός ήταν άθλιος, αδιάβαστος στην άμυνα, με αργές αντιδράσεις και με πολλά λάθη στην επίθεση.

Έτσι οι Περιστεριώτες επέβαλαν το παιχνίδι τους με τον Πέτεγουεϊ να σκοράρει και προηγήθηκαν με 29-24 στο 13’, ενώ εκμεταλλεύτηκαν την τραγική εικόνα των αντιπάλων τους και με πολύ έξυπνη τακτική τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 45-37.

Οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι αν και έπαιζαν με έναν πλει μέικερ, καθώς οι Γκουτιέρες και Καράμπελας είχαν χτυπήσει! Προηγήθηκαν μάλιστα με 12 πόντους διαφορά (55-43 στο 27’), έχοντας απέναντί τους μια ομάδα σε αποσύνθεση.

Χωρίς πλάνο, χωρίς διάθεση για να παλέψει, με πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση.

Η είσοδος του Κασελάκη έδωσε στον Παναθηναϊκό ενέργεια και αποτέλεσε την αρχή για την αντεπίθεσή του, καθώς πέρασε μπροστά με 63-67 στο 35’!

Το ματς έγινε ντέρμπι, αλλά ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εκείνος που κατάφερε να βγάλει τα… κάστανα από τη φωτιά, καθώς με συνεχόμενους πόντους ανέλαβε να βγάλει την ομάδα του από την πολύ δύσκολη θέση.

Έτσι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 65-74 στο 38’ την ώρα που οι Περιστεριώτες δεν είχαν το «καθαρό μυαλό» για να διαβάσουν σωστά την αντίπαλη άμυνα και να βρουν σωστά σουτ.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «πράσινους» νικητές με το τελικό 68-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 21 (5/10 διπ., 3/7 τριπ., 2/2 βολ., 4 ας), Βασιλόπουλος 6 (6 ρ., 5 ας), ΜακΛιν 15 (2), Τζόουνς 6 (5 ρ.), Μάντζαρης 1 (0/6 σουτ, 6 λ.), Σκορδίλης 4, Τσαϊρέλης 2, Γούνταρντ, Σαλούστρος 7 (7 ρ.), Τόλα 2, Γκουτιέρεζ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 10 (5 ρ., 3 ας), Παπαπέτρου 17 (4/7διπ. 3/5τριπ., 5 ρ.), Ουάιτ 3 (1), Μήτογλου 5 (5 ρ., 3 ας), Σαντ Ρος 9 (7 ρ., 5 ας, 3 λ.), Μακ 3, Μποχωρίδης 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολ., 5 ρ.), Χεζόνια 7 (2/5 διπ., 0/5 τριπ., 3/3 βολ.), Δίπλαρος 3 (1), Κασελάκης 8 (2), Μπεντίλ 6.