AEK - Hρακλής 100-97: «Επτάψυχη» η ΑΕΚ στην παράταση τον Ηρακλή που «αυτοκτόνησε» (highlights)

Ο Ηρακλής έχασε μέσα από τα χέρια του το ματς στην κανονική περίοδο και το πλήρωσε την παράταση, με την ΑΕΚ να επικρατεί με σουτ του Μέικον στο τέλος με 100-97.

Σε ένα παιχνίδι με εξέλιξη... θρίλερ, η «επτάψυχη» ΑΕΚ παρέμεινε ζωντανή στην κανονική διάρκεια, φτάνοντας στη νίκη στην παράταση με σκορ 100-97. Δεν μπορούν να χωνέψουν στον Ηρακλή το πως έχασαν το ματς μέσα από τα χέρια τους, καθώς έκαναν δύο κρίσιμα λάθη στο τέλος.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστικό φινάλε. Με το σκορ στο 83-84, ύστερα από τρίποντο του Λάνγκφορντ που μείωσε τη διαφορά, ο Ηρακλής έβγαλε τις άμυνες. Στο 1'' πριν το τέλος, ο Ίμπανκς πήγε στις βολές. Είχε τη δυνατότητα να χάσει και τις δύο ή τουλάχιστον την δεύτερη και το ματς να τελειώσει. Τι έκανε όμως; Έχασε την πρώτη και έβαλε καταλάθος (!) τη δεύτερη. Το σκορ έγινε 83-85.

Στην επαναφορά όμως με τον Ματ Λοτζέσκι, η μπάλα πήγε μέσα στη ρακέτα, αλλά οι παίκτες του Ηρακλή έκαναν φάουλ στον Γιόνας Ματσιούλις, με τον Θανάση Σκουρτόπουλο να μην πιστεύει στις αντιδράσεις των αθλητών του. Ο έμπειρος φόργουορντ ευστόχησε και στις δύο βολές (85-85), με αποτέλεσμα το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Η ΑΕΚ πλέον είχε ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, με τον Μέικον με μακρινό σουτ στο 1'20'' πριν το τέλος να διαμορφώνει το 94-91 στο σκορ. Ο Ηρακλής όμως αντέδρασε με τον Χέιγκινς και ανέκτησε το προβάδισμα (94-95). Ο Λάνγκφορντ απάντησε με γκολ-φάουλ (97-95), ενώ ο Χέιγκινς ξανά στάθηκε ψύχραιμος στις βολές (97-97). Στα 2'' πριν το τέλος, με ένα απίθανο σουτ του Μέικον (που χτύπησε ταμπλό), η ΑΕΚ κατόρθωσε να φτάσει στη νίκη με 100-97.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 36-43, 63-60, 85-85 (κ.α.), 100-97

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 28 (6/9 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 3 (1), Χρυσικόπουλος 18 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαυροειδής 9 (3/4 δίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Μέικον 19 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Ματσιούλις 9 (1), Μωραΐτης 9 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Λοτζέσκι

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 5 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Σαγκς 4, Καββαδάς 12 (3/5 δίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάνλαν 13 (3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Χάγκινς 32 (6/8 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 κλεψίματα), Ίμπανκς 12 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Σχίζας, Φίλλιος 3 (1), Βεργίνης 8 (2), Χάτσερ 8 (1), Σαρικόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 23/40 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 9/15 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη