Ιωνικός - Λαύριο 88-89: Πήρε ...εκδίκηση το Λαύριο και ξανά στην κορυφή! (vids)

Το Λαύριο σε ματς-θρίλερ νίκησε στον Πλάτωνα 89-88 τον Ιωνικό και επέστρεψε στην κορυφή της Basket League

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, το Λαύριο με στόφα μεγάλης ομάδας νίκησε στον Πλάτωνα 89-88 τον Ιωνικό και επέστρεψε στην κορυφή της Basket League! Παράλληλα πήρε και …εκδίκηση για την ήττα του α΄ γύρου! Ντέιβις, Γερομιχαλός, Κάρτερ και Ντιαλό πρωταγωνιστές του εκπληκτικού φέτος Λαυρίου. Για τον Ιωνικό κορυφαίοι οι Χόλογουελ και Σμιθ.

Οι επιθέσεις είχαν την τιμητική τους στο α΄ δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να έχουν στο μυαλό τους περισσότερο το σκοράρισμα παρά την άμυνα. Ο Ιωνικός προηγήθηκε με 7-4, αλλά το Λαύριο απάντησε γρήγορα και προσπέρασε με 7-13. Ο Μαυροκεφαλίδης κρατούσε όρθιο τον Ιωνικό (15-15) αλλά το Λαύριο είχε περισσότερες λύσεις και έκλεισε μπροστά την α΄ περίοδο με 30-24. Η ομάδα του Σερέλη πήγε και στο +9 (35-26) στο ξεκίνημα της β΄ περιόδου, όμως οι Νικαιώτες ανασυντάχθηκαν και με τον Χόλογουελ πρωταγωνιστή μείωσαν σε 33-38. Με τον Ντέιβις «καυτό» ωστόσο, το Λαύριο ξέφυγε εκ νέου (44-35). Το τέμπο παρέμενε υψηλό και ο Ιωνικός πλησίασε πάλι σε 49-51, για να κλείσει το …χορταστικό αυτό πρώτο ημίχρονο με 49-56. Οι γηπεδούχοι είχαν 52% στα σουτ και οι φιλοξενούμενοι 62% με 70% στα δίποντα.

Στην επανάληψη, το Λαύριο έδειξε να έχει περισσότερο καθαρό μυαλό και ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ο Ιωνικός είχε μπλοκάρει επιθετικά και αποτέλεσμα ήταν να είναι πίσω στο 30΄ με 64-71.

Περνώντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αποφασισμένοι για την ανατροπή μείωσαν σε 69-73 και σε απόσταση αναπνοής λίγο μετά (74-75). Το Λαύριο κρατούσε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα, για να φέρει το ματς στα ίσα με τρίποντο ο Πετρόπουλος (85-85)! Το φινάλε ήταν δραματικό. Με δυο βολές ο Ντέιβις έκανε το 87-89, για να αστοχήσει σε τρίποντο ο Χουγκάζ. Το Λαύριο έχασε την ευκαιρία να καθαρίσει το παιχνίδι, με τους Κόζεϊ και Γερομιχαλό να αστοχούν. Και ο Ιωνικός όμως δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, με τον Χουγκάζ να έχει 1/2 βολές. Άστοχος απ΄ τη γραμμή και ο Μουράτος (0/2), ο Σμιθ πήρε το σουτ του αγώνα (τρίποντο), δεν βρήκε όμως στόχο και το Λαύριο πανηγύρισε τη νίκη με 89-88!

Τα δεκάλεπτα: 24-30, 49-56, 64-71, 88-89

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 22 (6ασ), Πρίντζετ 8, Βλάχος, Μουχαϊμίν 6, Χουγκάζ 9 (14ρ), Πετρόπουλος 3, Μαυροκεφαλίδης 10, Χόλογουελ 25 (3κοψ), Τολιόπουλος 2, Χόλιφιλντ 3, Κόνιαρης (4ασ).

Ομαδικά στατιστικά: 23/45 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 12/17 βολές, 30 ριμπάουντ (22-8), 19 ασίστ, 7 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 14, Μουράτος 6 (5ασ), Ντιαλό 13, Ντέιβις 17 (7ρ), Γερομιχαλός 11 (12ρ), Κόζεϊ 6 (5ασ), Σάβατζ, Περσίδης 3, Ανοσίκε 10, Μαστρογιαννόπουλος 9.

Ομαδικά στατιστικά: 27/47 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 17/27 βολές, 46 ριμπάουντ (30-16), 21 ασίστ, 11 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο