Προμηθέας - Λάρισα 81-63: Επίδειξη δύναμης (highlights)

Ο Προμηθέας επικράτησε της Λάρισας στην Πάτρα με 81-63 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League.

Την έκτη εντός έδρας νίκη του και ένατη συνολικά πανηγύρισε ο Προμηθέας κόντρα στη Λάρισα με 81-63 για την 14η αγωνιστική της Basket League.

Οι Πατρινοί με όπλο τους την καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο έχτισαν διψήφια διαφορά και έκαναν διαχείριση του σκορ έως το τέλος της αναμέτρησης.

Από την άλλη οι Θεσσαλοί κατάφεραν να αντιδράσουν στο τρίτο δεκάλεπτο και να μειώσουν στους δώδεκα πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, αλλά στο τέλος δεν είχαν τις λύσεις απέναντι στην ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Έτσι γνώρισαν τη δέκατη φετινή τους νίκη και έκτη συνολικά μακριά από την έδρα τους. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Δημήτρης Αγραβάνης με 17 πόντους, έξι ριμπάουντ και δύο ασίστ, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Ρας με 13 πόντους, πέντε ριμπάουντ, δύο ασίστ και δύο κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 9 (7 ριμπάουντ), Λούντζης 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 10 (3/4 δίποντα, 4/5 βολές), Δ. Αγραβάνης 17 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέριαν Γκραντ 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αγκμπελέσε 2 (9 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 3 (1), Χριστοδούλου 3, Κουρουπάκης, Αθηναίου 16 (4/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Μίλερ 7 (1), Μπαζίνας

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 12 (1/2 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρας 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κώττας 7 (6 ριμπάουντ), Μούρτος, Σπυρόπουλος 3 (1), Μόσιαλος, Σμιθ 5 (1/9 σουτ), Καμάρας, Γουόσπαν 12 (4/6 δίποντα, 4/5 βολές), Καμπερίδης 3, Παπαδάκης, Γκόρντον 8 (6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 17/35 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 17/21 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 12/25 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 21/26 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη.