Άρης- Λαύριο 89-94 : Συνεχίζει το… βιολί του! (highlights)

Το Λαύριο έπαιξε πολύ καλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε με 94-89 του Άρη φεύγοντας για πρώτη φορά στην ιστορία του νικητής από το «Αλεξάνδρειο»

Το Λαύριο εξακολουθεί να παραμένει η ευχάριστη έκπληξη της φετινής Basket League, καθώς κέρδισε με 94-89 τον Άρη και διατηρείται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μάλιστα η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έγραψε ιστορία, καθώς για πρώτη φορά έφυγε νικήτρια από το «Αλεξάνδρειο»!

Στο πρώτο μέρος ο Άρης ήταν… σκληρό καρύδι και έδειξε πως είναι αποφασισμένος να παλέψει για να κερδίσει. Με άμυνα ζώνης προσπάθησε να «εγκλωβίσει» το Λαύριο και τα κατάφερε, μια και οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν μάλιστα με 32-29 στο 16’ και δύο λεπτά αργότερα με 42-34.

Όμως οι Λαυριώτες πίεσαν στην άμυνα, δυσκόλεψαν τις επιθέσεις του Άρη και με 0-10 σερί πέρασαν μπροστά με 42-44 για να λήξει το πρώτο μέρος με 43-45.

Το Λαύριο στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Γερομιχαλό να έχει 5/5 τρίποντα και τον Ντιαλό να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκε με 52-62 στο 27’ και είχε στα χέρια του τον έλεγχο του ματς.

Όμως στην τελευταία περίοδο ο Άρης με τον Τσάλμερς και τον Ντραγκίσεβιτς να σκοράρουν βρίσκοντας το δρόμο για το καλάθι μείωσε σε 68-72 στο 32’ εκμεταλλευόμενος και τα λάθη των φιλοξενουμένων.

Η ομάδα του Σερέλη όμως είχε τον τρόπο να ξεφύγει από τα… σχοινιά και βρίσκοντας λύσεις από τον Κόζι κατάφερε να πάρει τη νίκη με το τελικό 94-89.

Τα δεκάλεπτα: 18-17. 43-45, 60-67, 89-94

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ, Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 13 (5/7 διπ., 3/6 βολ., 10 ρ.), Τσάλμερς 21 (3/7 διπ., 3/7 τριπ., 6/8 βολ.), Ντεκόζι 7, Σταμάτης 3 (1), Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης 1, Μιλόσεβιτς 11 (1), Ντραγκίσεβιτς 10 (4/9 διπ., 8 ρ.), Λιτλ 17 (5/9 τρίποντα)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 17 (3/5 διπ., 3/4 τριπ., 2/2 βολ., 3 ρ., 5 ας), Μουράτος 6 (3 ας, 4 λ.), Ντιαλό 23 (7/8 διπ., 9/12 βολ., 4 ρ.), Ντέιβις (5 ρ.), Βουλγαρόπουλος 6 (3/3 διπ., 7 ρ.), Κόζι 10 (2/6 σουτ, 6/7 βολ., 6 ας), Σάβατς 5 (1), Περσίδης, Γερομιχαλός 17 (5/6 τριπ.), Ανοσίκε 4, Μαστρογιαννόπουλος 6 (2).