Κολοσσός - Ιωνικός 94-74: Πάρτι των «θαλασσί» στη Ρόδο! (highlights)

Εντυπωσιακός ο Κολοσσός επιβλήθηκε του Ιωνικού στη Ρόδο με 94-74

Ένας εξαιρετικός Κολοσσός κέρδισε σήμερα στη Ρόδο 94-74 τον Ιωνικό και έκλεισε τον α΄ γύρο της Basket League με ρεκόρ 4-7, όσο έχει πλέον και η ομάδα της Νίκαιας. Καντέρ και Άρτις συνέθεσαν ένα φοβερό δίδυμο για τους Ροδίτες που ήταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς. Από τον κακό Ιωνικό πρώτοι σκόρερ οι Χόλογουελ και Πρίντζετ.

Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες αγκαζέ στο σκορ. Ο Ιωνικός προηγήθηκε με 14-9 στο 4΄, αλλά ο Κολοσσός προσπέρασε με 15-14. Το α΄ δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (19-19). Οι γηπεδούχοι μπαίνοντας δυνατά στη β΄ περίοδο προηγήθηκαν με 28-23 και 31-25, αλλά με πέντε πόντους του Πρίντζετ και καλάθι του Τολιόπουλου ο Ιωνικός πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (31-32). Με ένα εκρηκτικό σημείο ο Κολοσσός ξέφυγε με 44-35, αλλά Σμιθ και Φιτζπάτρικ κράτησαν κοντά τον Ιωνικό (46-40 σκορ ημιχρόνου).

Οι Νικαιώτες ισοφάρισαν αμέσως στο ξεκίνημα της επανάληψης (46-46), αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός ήταν ένα κλικ καλύτερος και επιβάλλοντας τον ρυθμό του, προηγήθηκε με 69-58 στο 29΄.

Αντίδραση από τον Ιωνικό δεν ήρθε και με τον Καντέρ ασταμάτητο οι Ροδίτες ανέβασαν τη διαφορά στους δεκαέξι (77-61 στο 33΄). Ο Ιωνικός δεν μπορούσε με τίποτα να σκοράρει και ο Κολοσσός κάνοντας πάρτι εκτόξευσε τη διαφορά στους εικοσιένα (84-63 στο 35΄).

Ο νικητής είχε κριθεί στο Παλέ ντε Σπορ της Καλλιθέας, με τον Κολοσσό να κλείνει ιδανικά τον α΄ γύρο της Basket League!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 46-40, 69-60, 94-74

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 4 (6ασ), Άρτις 21 (7ασ), Άντριτς 13, Τούμπα 10, Γκόινς 9, Καμαριανός, Λιάπης, Αρσενόπουλος, Καντέρ 22 (6ρ, 4ασ), Μπιλλής 2, Ζάρας 13 (5ρ, 4ασ).

Ομαδικά στατιστικά: 24/39 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 16/20 βολές, 34 ριμπάουντ (30-4), 25 ασίστ, 12 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 9 (4ασ), Έλμορ 5, Μαυροκεφαλίδης 7, Χόλογουελ 11 (4ασ), Χουγκάζ 9, Πρίντζετ 11, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 10 (5ρ), Μουχαϊμίν 2, Τολιόπουλος 10 (6ρ, 4ασ, 3κλ).

Ομαδικά στατιστικά: 20/36 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 16/19 βολές, 30 ριμπάουντ (22-8), 20 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα, κανένα κόψιμο