Λαύριο – Παναθηναϊκός 92-82: Τρομερό Λαύριο εξέθεσε τον Παναθηναϊκό (highlights)

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο κέρδισε με 92-82 τον Παναθηναϊκό αναδεικνύοντας την κακή αγωνιστική του κατάσταση

Το Λαύριο συνεχίζει να… τρελαίνει κόσμο καθώς επικράτησε με 92-82 του Παναθηναϊκού εντός έδρας και πήρε την έκτη συνεχόμενη νίκη του, αν και έπαιζε χωρίς τον βασικό του σέντερ τον Σον Εβανς.

Οι «πράσινοι» ήταν πολύ κακοί σχεδόν σε όλο το ματς και βρίσκονται ενώπιον αλλαγών…

Στο πρώτο μέρος με τον Παπαπέτρου να βρίσκει λύσεις κυρίως μέσα από τη ρακέτα και την άμυνα να κλείνει τους διαδρόμους στους γκαρντ του Λαυρίου, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα (18-26 στο 13’).

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν άφηναν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν και να… νιώσουν χαλαροί. Με τους Μουράτο, Ντέιβις να σκοράρουν ήταν κοντά στο σκορ (29-31 στο 17’) με τον παναθηναϊκό να κλείνει τη δεύτερη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 31-42.

Μάλιστα προηγήθηκε και με 13 πόντους (33-46 στο 21’), αλλά οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 56-55 εκμεταλλευόμενοι την κακή αντίδραση του Παναθηναϊκού και του πάγκου του στην άμυνα ζώνης 2-3 που εφάρμοσαν.

Μάλιστα με τρομερό τρίποντο από το κέντρο το Λαύριο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 64-59!

Οι Λαυριώτες έφτασαν να προηγούνται και με 14 πόντους διαφορά (79-65 στο 35’) με τον Παναθηναϊκό να παίζει ζώνη στην άμυνα και να σουτάρει τρίποντα στην επίθεση!

Κάποιες αναιμικές προσπάθειες των «πρασίνων» να ανατρέψουν την κατάσταση έπεσαν στο κενό με το Λαύριο να φτάνει στο θρίαμβο με το τελικό 92-82

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82.

ΛΑΥΡΙO (Σερέλης): Κάρτερ 11 (0/4 τριπ., 4 ας), Μουράτος 17 (4/6 διπ., 2/5 τριπ., 3/4 βολ., 6 ας, 2 κλ.), Ντιαλό 21 (6/10 διπ., 2/5 τριπ., 3/4 βολ., 7 ρ,), Ντέιβις 15 (5 ρ., 3 ας), Γερομιχαλός 1 (3 ας), Κόζι 18 (6/9 τριπ.), Σάβατζ 5 (1), Άλστον, Περσίδης 4, Βουλγαρόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 4 (6 ρ., 3 κοψ.), Παπαπέτρου 19 (3/3 διπ., 2/7 τριπ., 7/8 βολ., 6 ρ., 3 ας, 3 λ.), Φόστερ 4, Μπεντίλ 2, Σαντ Ρος 5 (1/5 σουτ), Μποχωρίδης 8 (2), Κασελάκης, Νέντοβιτς 19 (3/4 διπ., 3/6 τριπ., 4/4 βολ.), Ουάιτ 10 (3 ρ.), Μήτογλου 11 (4/4 διπ., 3/3 βολ., 6 ρ.).