Παναθηναϊκός- Ηρακλής 106-74: Χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο…(highlights)

Ο Παναθηναϊκός… πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο και έφτασε στην επικράτηση με 106-74 επί του μαχητικού για περίπου ένα ημίχρονο Ηρακλή

Ένα καλό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό, ώστε να κάμψει την αντίσταση του Ηρακλή και να πάρει τη νίκη με 106-74 στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον Νέντοβιτς εύστοχο τα πρώτα λεπτά του αγώνα και έβρισκε λύσεις απέναντι στην κλειστή άμυνα του Ηρακλή παίρνοντας το προβάδισμα με 46-33 στο 15΄.

Στη συνέχεια όμως ο Βόβορας έκανε αλλαγές, περνώντας τους Βουγιούκα, Καλαϊτζάκη, Κασελάκη στο παρκέ, χωρίς όμως να πάρει βοήθειες, ενώ ο Φόστερ ήταν… σταθερά κακός και άστοχος.

Από την άλλη πλευρά ο Ηρακλής βρήκε λύση στην οργάνωση του παιχνιδιού του από τον Χάτσερ, ενώ οι Σαγκς και Καββαδάς είχαν τον τρόπο να σκοράρουν.

Έτσι οι Θεσσαλονικείς όχι μόνο επέστρεψαν στο ματς, αλλά πέρασαν και μπροστά (48-49 στο 19’) με το πρώτο μέρος να λήγει 52-49 για τον Παναθηναϊκό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο εμφανίστηκε τελείως διαφορετικός Παναθηναϊκός, με πολύ δυνατή άμυνα και συγκέντρωση στο παιχνίδι του, ενώ ο Νέντοβιτς άρχισε να πυροβολεί από την περιφέρεια.

Την ίδια στιγμή ο Ηρακλής δεν είχε ένταση στην άμυνά του, δεν ανάγκασε τους αντιπάλους του να κάνουν κακές επιλογές, δεν τους… στρίμωξε.

Ετσι η διαφορά… σκαρφάλωσε στους 22 πόντους (81-59 στο 27’) με τον Ηρακλή μάλιστα στο διάστημα αυτό να μην κάνει ούτε ένα φάουλ!

Το ματς είχε κριθεί, καθώς οι «πράσινοι» κράτησαν τη διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους και έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 106-74.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 20 (10/12 διπ., 11 ρ., 3 κοψ.), Φόστερ 4 (2/9 σουτ) Νέντοβιτς 17 (4/5 τριπ.), Μήτογλου 12 (4/10 σουτ, 7 ρ.), Σαντ Ρος 2, Μακ 8 (2/4 τριπ., 5 ρ., 10 ας), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 15 (3/5 διπ., 2/3 τριπ., 3/5 βολ., 5 ας), Κασελάκης 5 (1), Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 11 (2),Ουάιτ 6 (2).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Σαγκς 18 (4/5 τριπ.), Καββαδάς 14, Μπόουλιν 6 (1/6 σουτ, 4/4 βολ., 8 ας, 6 λ.), Μουρ 5 (1), Χάνλαν 13 (1/5 τριπ.), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 5 (4 ρ.), Φίλιος, Ντάνιελ 3 (1), Γκιουζέλης, Χάτσερ 8 (0/4 τριπ.).