Παναθηναϊκός- Περιστέρι 76-57: Σοβαρεύτηκε και κέρδισε… (highlights)

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 76-57 του Περιστερίου στο ΟΑΚΑ μετά από ένα σκληρό ματς

Ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να ξεπεράσει το σκληρό παιχνίδι του Περιστερίου και να σκοράρει από την περιφέρεια για να φτάσει στην επικράτηση με 76-57 στο ΟΑΚΑ παραμένοντας αήττητος στην Basket League.

Πλέον επικεντρώνει την προσοχή του στα πολύ δύσκολα παιχνίδια που έχει μπροστά του στην Euroleague με την Ρεάλ Μαδρίτης την Τρίτη και την Άλμπα Βερολίνου την Πέμπτη στο γήπεδό του.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ σκληρό με το Περιστέρι να είναι μαχητικό, να πιέζει τους γηπεδούχους και να μην τους επιτρέπει να τρέξουν στο παρκέ.

Το ματς ήταν σε αργό τέμπο με πολλά φάουλ και διακοπές, αλλά και τον Παναθηναϊκό να είναι κακός, άστοχος από την περιφέρεια (4/15 τριπ.) και με κακές επιλογές, αφού ο Σαντ – Ρος και ο Παπαπέτρου επέμεναν να σουτάρουν τρίποντα.

Παρόλα αυτά προηγήθηκε με 11 πόντους (34-23 στο 15’), αλλά το Περιστέρι κατάφερε να κρατήσει την επαφή με το σκορ και να κλείσει το πρώτο μέρος με 36-31 υπέρ των «πρασίνων», που είχαν 14 έναντι 4 λάθη!

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να… κακοποιούν το μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο παίζοντας σε αργό τέμπο με πολλές επαφές και τον Νέντοβιτς να ξεχωρίζει σαν τη… μύγα μες στο γάλα!

Ο Σέρβος ήταν εκείνος που έδωσε λύσεις για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος προηγήθηκε με 56-42 στο τέλος της περιόδου, ενώ πολύ σημαντική ήταν και η προσφορά των Φόστερ και Μπεντίλ.

Οι Περιστεριώτες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στο ματς και καθώς οι «πράσινοι» βρήκαν το δρόμο για το καλάθι από την περιφέρεια η διαφορά… πέταξε στους 21 πόντους (71-50 στο 37’) με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην επικράτηση με το τελικό 76-57.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 36-31, 56-42, 76-57

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (4/6 διπ.), Παπαπέτρου 11 (1/5 τριπ., 5 ρ.), Φόστερ 9 (1), Ουάιτ 2, Σαντ-Ρος 2, Μακ 3 (1/6 σουτ, 3 ρ., 4 ας), Μποχωρίδης 3 (1), Κασελάκης 5 (1), Καλαϊτζάκης, Νέντοβιτς 11 (3/5 τρ.), Μήτογλου 7 ( 6 ρ.), Μπέντιλ 15 (4/5 διπ., 1/2 τριπ., 4/6 βολ.)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 2, ΜακΛίν 8 (2/6 σουτ, 7 ρ.), Τζόουνς 3, Γκρέι 8 (1/4 τρ.), Χάροου 9 (2/3 τρ.), Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 5 (2/8 σουτ), Μπουρούσης 5 (0/5 διπ., 1/2 τριπ., 2/4 βολ., 7 ρ., 2 ας), Σαλούστρος 6, Καράμπελας 3 (1), Κρόκετ 6