Περιστέρι- Λαύριο 70-78: «Μπαμ» στα Δυτικά προάστια! (highlights)

Το Λαύριο έπαιξε καταπληκτικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε με 78-70 εκτός έδρας του Περιστερίου παίρνοντας μάλιστα την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League πήρε το Λαύριο και μάλιστα με… εκκωφαντικό τρόπο, καθώς κέρδισε με 78-70 το Περιστέρι μέσα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν καλύτερη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση των γηπεδούχων με τις πολλές αλλαγές στο ρόστερ τους και παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ σε όλο το ματς έφτασε στην επικράτηση.

Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την τραγική εμφάνιση του Περιστερίου ειδικά στην άμυνα, βρήκε τρόπο να εκδηλώσει ελεύθερα τρίποντα και προηγήθηκε με 15-24 στο πρώτο δεκάλεπτο βάζοντας τους δικούς του… κανόνες στην αναμέτρηση.

Με τους Γερομιχαλό, Μουράτο και Έβανς να είναι πάρα πολύ καλοί και να κάνουν άνω-κάτω την άμυνα των γηπεδούχων η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους (!), μια και το Λαύριο προηγήθηκε με 39-21 στο 16’.

Ο Πεδουλάκης έδωσε εντολή να περάσει η μπάλα στον Μπουρούση, ο οποίος έδωσε λύσεις και το Περιστέρι μείωσε στο ημίχρονο σε 39-30, αλλά και πάλι δεν έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα.

Κι αυτό φάνηκε στη συνέχεια, καθώς στην… εξίσωση της επίθεσης μπήκαν και οι υπόλοιποι παίκτες του Λαυρίου με τον Κάρτερ και τον Ντιαλό να εκμεταλλεύονται τα μεγάλα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και η διαφορά να… ανηφορίζει ξανά στους 15 πόντους (37-52 στο 26’).

Το Περιστέρι έκανε την ύστατη προσπάθεια να αλλάξει την κατάσταση με τους Γκρέι και Βασιλόπουλο και μείωσε σε 61-68 στο 36’.

Όμως οι Λαυριώτες ήταν έτοιμοι να πάρουν το «διπλό», καθώς με τον Κόζεϊ να κάνει ώριμο παιχνίδι έμειναν όρθιοι, κράτησαν με άνεση το προβάδισμα και έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 70-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 30-39, 51-60, 70-78

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Καράμπελας 2, Βασιλόπουλος 10 (5 ρ., 4 ας), ΜακΛιν 7 (1), Τζόουνς 3 (8 ρ.), Γκρέι 12 (3), Σκορδίλης, Πέτεγουεϊ 2, Μπουρούσης 19 (5/10 διπ., 1/1 τριπ., 6/9 βολ., 9 ρ., 5 λ.), Σαλούστρος 3 (1), Αθηναίου 8 (1), Κρόκετ 2, Χάροου 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 8 (2), Έβανς 12, Μουράτος 15 (1), Ντιαλό 14 (4/7 διπ., 1/1 τριπ., 3/5 βολ., 6 ρ.), Ντέιβις 2 (7 ρ.), Κόζεϊ 5 (1/7 σουτ), Σάβατζ 9 (3/6 τρ.), Γερομιχαλός 11 (2), Μαστρογιαννόπουλος 2 (1/6 σουτ).