Λαύριο - Ιωνικός 81-91: Σεφτέ με Αγγέλου οι Νικαιώτες! (highlights)

Ο Ιωνικός με τον Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο, πέτυχε την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League, κόντρα στο Λαύριο

Στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου, ο Ιωνικός πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League, επικρατώντας στο Λαύριο με 91-81! Κορυφαίοι για τους Νικαιώτες, που μετρούσαν 4 ήττες, οι Σμιθ, Πρίντζετ, Χουγκάζ και Χόλογουελ. Από το Λαύριο (3η ήττα σε ισάριθμους αγώνες) καλύτεροι οι Μουράτος, Κάρτερ και Ντιαλό.

Ο Ιωνικός από την αρχή θέλησε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και επέβαλε τον δικό του ρυθμό. Αφού έκλεισε το α΄ δεκάλεπτο μπροστά με 22-27, κράτησε τα ηνία και στη β΄ περίοδο, στηριζόμενος στην ευστοχία του απ΄ την περιφέρεια. Η ανάπαυλα βρήκε έτσι τους Νικαιώτες στο +8 (43-51). Ο Ιωνικός είχε 50% στα τρίποντα (7/14), με τους Χουγκάζ (18π.) και Πρίντζετ (12π.) πρώτους σκόρερ. Παράλληλα είχε τον έλεγχο και στα ριμπάουντ (26-19). Το Λαύριο με αρκετά λάθη (9) βασίστηκε κυρίως στους Μουράτο και Κάρτερ.

Η ομάδα της Λαυρεωτικής μπήκε δυνατά στην επανάληψη και κατόρθωσε να ισοφαρίσει (51-51). Ο Ιωνικός όμως έδειξε χαρακτήρα και ξέφυγε ξανά (51-57). Η τελευταία περίοδος ήταν συναρπαστική. Το Λαύριο δεν εγκατέλειπε τη μάχη και κυνηγούσε σθεναρά τον Ιωνικό. Με ένα σερί 7-0 ωστόσο οι Νικαιώτες έκαναν το 79-71 στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πια άλλα καύσιμα και ο Ιωνικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη με 91-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 43-51, 58-63, 81-91

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουράτος 17 (6ασ), Άλστον 2, Ντιαλό 14, Ντέιβις 5, Γερομιχαλός 4, Κάρτερ 17, Σάβατζ 6, Έβανς 2 (6ρ, 3κλ), Λεγκίκας 9 (6ρ), Μαστρογιαννόπουλος 5.

Ομαδικά στατιστικά: 19/40 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 13/22 βολές, 36 ριμπάουντ (26-10), 12 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 6 κοψίματα

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 18 (6ασ), Ζέισλοφτ 10, Πρίντζετ 16, Φιτζπάτρικ 6 (7ρ), Τουτζιαράκης, Πετρόπουλος 6, Χάμοντς 3, Χόλογουελ 14 (9ρ), Χουγκάζ 18 (11ρ).