Ιωνικός-Ηρακλής 67-77: «Διπλό» με «δίδυμους πύργους»!

Τη νίκη με 77-67 επί του Ιωνικού, πήρε ο Ηρακλής στο κλειστό του Πλάτωνα, για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ηρακλής, με τους ψηλούς του Καββαδά (12 πόντους) και Τσαϊρέλη (11 πόντους) να έχουν μια σπουδαία εμφάνιση και τον Βεργίνη να μην υστερεί, επικράτησε στο κλειστό του Πλάτωνα με 77-67 του σκληροτράχηλου Ιωνικού για την 2η νίκη του στο πρωτάθλημα (2-1). Αντίθετα οι Νικαιώτες γνώρισαν την 4η ήττα τους σε ισάριθμα ματς.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε αποφασιστικά στο ματς και προηγήθηκε με 12-19 στο 1ο δεκάλεπτο, αλλά ο Ιωνικός με ένα επιμέρους σκορ, 18-8 στην 2η περίοδο, με το οποίο πέρασε μπροστά με 30-27, έδειξε πως δεν παραδοθεί εύκολα. Οι δύο ομάδες βάδισαν χέρι-χέρι και στο 3ο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με 49-50, αλλά ο «Γηραιός» έδειξε την εμπειρία του και την ποιότητά του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Μπήκε με ένα 0-11 σερί για να κάνει το 40-61 με τους Βεργίνη και Τσαϊρέλη. Ο Ιωνικός έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια και μείωσε σε 63-69, αλλά στη συνέχεια «καθάρισε» ο Καββαδάς που έκανε το 65-74, με ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 35-34, 49-50, 67-77

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μπατής - Τσίκληρας): Σμιθ 13 (3/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πρίτζετ 2, Χάμοντς, Φιτζπάτρικ 8 (4/11 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χουγκάζ 13 (3/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Ζάισλοφτ 14 (3), Πετρόπουλος 8 (2), Χόλογουελ 7 (5 ριμπάουντ), Τζουντζιαράκης 2.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 2, Καββαδάς 12 (4/9 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπόουλιν 7 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουρ 7 (1), Χάνλαν 6 (3/8 σουτ), Τσίλντρες 2, Σαγκς 9, Τσαϊρέλης 11 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βεργίνης 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντάνιελ 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ).