Περιστέρι - ΑΕΚ 62-66: Ο Λοτζέσκι «καθάρισε» για την Ένωση! (vids)

Με τον Ματ Λοτζέσκι ασταμάτητο στο τέλος, η ΑΕΚ νίκησε στο Περιστέρι με 66-62

Με τον Λοτζέσκι …σεληνιασμένο στο τέλος του αγώνα (4 τρίποντα) η ΑΕΚ νίκησε στο «Α. Παπανδρέου» 66-62 το Περιστέρι και έκανε το «3 στα 3» στο φετινό πρωτάθλημα της Α1!

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-4 στο 6΄. Το Περιστέρι ήταν άστοχο, ο Μαυροκεφαλίδης με τεχνική ποινή έφτασε νωρίς τα 3 φάουλ, και η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ μπροστά με 18-12. Με τον Αθηναίου να έρχεται «ζεστός» απ΄ τον πάγκο, το Περιστέρι μείωσε στον πόντο, 17-18, στο ξεκίνημα της β΄ περιόδου. Η ΑΕΚ έχασε τον ρυθμό της και οι γηπεδούχοι αφού ισοφάρισαν (24-24 με γκολ φάουλ του Βασιλόπουλου) προσπέρασαν με 25-24. Με καλάθια του Λοτζέσκι και του Λάνγκφορντ η «Ένωση» έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 30-27.

Το Περιστέρι μπήκε με ενθουσιασμό στο β΄ μέρος και με τον Γκάντι πήρε κεφάλι με 34-30. Ο Χρυσικόπουλος τραυματίστηκε για την ΑΕΚ (δεν είχε πάντως κάτι) και με τον Μαυροκεφαλίδη να έχει επιστρέψει, το Περιστέρι διατήρησε την πρωτοπορία. Μάλιστα έφτασε τη διαφορά μέχρι τους οκτώ (47-39) με τον Μαυροκεφαλίδη όμως να χρεώνεται το 4ο του φάουλ και ξανά στον πάγκο. Σκορ στο 30΄ 47-42.

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, το Περιστέρι πήγε πάλι στους 8 (52-44). Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στη δυνατή άμυνα των «κυανοκίτρινων». Ο Λάνγκφορντ ανέλαβε δράση (δυο σερί καλάθια) και η ΑΕΚ μείωσε σε 55-50. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο έφερε το ματς σε απόσταση αναπνοής (55-53), ο Λάνγκφορντ έκανε το 55-55 και νέο τρίποντο του Λοτζέσκι έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ με 55-58! Το Περιστέρι τα είχε …χάσει και ο Λοτζέσκι ασταμάτητος με νέο τρίποντο έκανε το 55-61! Σερί 13-0 για την ΑΕΚ μέσα σε λίγα λεπτά! Επιτέλους σκορ για το Περιστέρι (57-61) και ο Γκρέι με τρεις βολές έκανε το 60-61. Πάλι όμως ο Λοτζέσκι έγραψε το 64-60! Ο Μαυροκεφαλίδης που επέστρεψε έκανε το 62-64, αλλά ο Ζήσης με ένα …τυχερό καλάθι έγραψε το 62-66 που ήταν και το τελικό σκορ!

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 47-42, 62-66

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 10 (4ασ), Μαυροκεφαλίδης 12, Μακ Λιν 1, Τζόουνς 3 (6ρ), Γκρέι 10, Άρλετζ, Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 4, Αθηναίου 12, Καράμπελας, Βασιλόπουλος 8 (7ρ).

Ομαδικά στατιστικά: 17/39 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 16/23 βολές, 37 ριμπάουντ (30-7), 7 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 10 (7ρ), Λάνγκφορντ 11 (5ασ), Γιάνκοβιτς 8, Χρυσικόπουλος 5, Γκίκας 9, Κατσίβελης, Ζήσης 2 (4ασ), Γόντικας 2, Λοτζέσκι 17, Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2.