Ο Προμηθέας νίκησε τον ΠΑΟΚ 96-93 σε φιλικό αγώνα

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε του ΠΑΟΚ με το χορταστικό 96-93 σε φιλικό τεστ προετοιμασίας που έγινε στο «Δημήτρης Τόφαλος» της αχαϊκής πρωτεύουσας.

Φιλική νίκη πήρε ο Προμηθέας επί του ΠΑΟΚ με 96-93 σε σημερινό (19/9) παιχνίδι προετοιμασίας που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο «Δημήτρης Τόφαλος».

Αυτό ήταν τo τέταρτο και τελευταίο φιλικό της πατρινής ομάδας πριν από τον ημιτελικό με την AEK για το Super Cup την ερχόμενη Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου.

Η αναμέτρηση ήταν χορταστική, με πλούσιο θέαμα, γεμάτο σκορ και αμφίρροπη εξέλιξη. Στον αγώνα ξεχώρισαν οι επιθέσεις των δύο ομάδων. Ο Προμηθέας είχε καλύτερο ρυθμό στην αρχή και αξιοποιούσε τα κενά στην άμυνα του «Δικεφάλου», με αποτέλεσμα να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +6 (28-22). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Μέξα πίεσε περισσότερο στην άμυνα, ενώ βρήκε καλά σουτ και στην επίθεση. Έτσι, πήγε προηγούμενη στην ανάπαυλα με 46-49.

Η τρίτη περίοδος κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο και ο ΠΑΟΚ βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση την ολοκλήρωσε με ίδιο σχεδόν -μικρό- προβάδισμα στο σκορ (67-71). Μάλιστα προηγούταν με 8 πόντους (77-85) έξι περίπου λεπτά πριν από το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο όμως το σύνολο του Μάκη Γιατρά ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Ανέβασε ταχύτητα ξανά στην επίθεση και με μεγάλη ευστοχία επανέκτησε το προβάδισμα και τελικά έφτασε στη φιλική νίκη με 96-93.

Να σημειωθεί ότι ο Προμηθέας είχε για πρώτη φορά στη σύνθεσή του τον Τζεχάιβ Φλόιντ, αλλά αγωνίστηκε χωρίς τους Λούντζη και Χριστοδούλου, οι οποίοι προφυλάχθηκαν λόγω μικροενοχλήσεων.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 46-49, 67-71, 96-93.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μίλερ 18, Αγκμπελίζ 6, Τζέιμς 3, Αγραβάνης 16, Γκάρετ 9, Βασιλείου, Κολιός, Φλόιντ 9, Γιαννόπουλος 21, Μαντζούκας 2, Μπαζίνας 5, Τανούλης 7.

ΠΑΟΚ (Mέξας): Μπιτς 13, Τσαλμπούρης 11, Λαβ 13, Γκρίφιν 9, Μαργαρίτης 15, Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 3, Παπαντωνίου, Τέρνερ 23, Μήτρου-Λονγκ 6.