Σπανούλης και Παπανικολάου έκαναν ανάνηψη στον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός κόντεψε να χάσει από τον Προμηθέα στο ΣΕΦ, με το κλέψιμο του Σπανούλη και το τρίποντο του Παπανικολάου, να γλιτώνουν τους Πειραιώτες από το... έμφραγμα, παίρνοντας τη νίκη με 89-88.

Ο Ολυμπιακός θα πρέπει να αισθάνεται τυχερός που γλίτωσε το "break" μέσα στο ΣΕΦ από τον εξαιρετικό και μαχητικό Προμηθέα, ο οποίος κοίταξε στα ίσα τον αντίπαλο του. Η ομάδα της Πάτρας έκανε μία εντυπωσιακή ανατροπή στη τελευταία περίοδο, καθώς αν και βρέθηκε να χάνει με 55-38 στο ημίχρονο, προηγήθηκε με +6 (76-82) στο 37' και με 86-88 στα 34'' πριν το τέλος, αλλά οι Πειραιώτες στη συνέχεια στάθηκαν... επτάψυχοι. Σε εκείνη την κρίσιμη στιγμή, ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο μπροστά στον Φαγιέ, αλλά ακολούθως έκλεψε την μπάλα, είδε ψύχραιμα ελεύθερο τον Παπανικολάου, του έδωσε πάσα και ο Έλληνας φόργουορντ, γεμάτος αποφασιστικότητα, ευστόχησε, διαμορφώνοντας το 89-88, γλιτώνοντας τους γηπεδούχους από το... έμφραγμα μέσα στο γήπεδο τους. Στα εναπομείναντα 13'', οι "ερυθρόλευκοι" έβγαλαν τις άμυνες, ο Πράθερ αστόχησε στο μπάσιμο που δοκίμασε με αξιώσεις, ο Φαγιέ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο χρόνος τέλειωσε και ο... συναγερμός έληξε μέσα στην ρακέτα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι οποίοι με αυτόν τον ψυχοβγαλτικό τρόπο έκαναν το 2-0 στη σειρά.

Ο Ολυμπιακός είχε για κορυφαίο παίκτη του στην αναμέτρηση τον Σπανούλη, ο οποίος αν και έχασε αρκετά σουτ, συνείσφερε τα μέγιστα σε όλους τους τομείς, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 20 πόντους (3/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/6 βολές), 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Πρίντεζης (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ), ενώ από τον Προμηθέα ξεχώρισε ο τρομερός Πράθερ με 22 πόντους (10/12 δίποντα), 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, χάνοντας βέβαια και το κρίσιμο σουτ στο τέλος. Πολύτιμη και η συνεισφορά του Φαγιέ (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ), με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν 30 (!) πόντους στον αιφνιδιασμό, μοιράζοντας παράλληλα και 21 ασίστ, παίρνοντας και τη μάχη στα ριμπάουντ (35-41). Οι γηπεδούχοι υπέστησαν αγωνιστική καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας αρκετά σουτ στην επίθεση.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Ρόμπερτς, Σπανούλη, Παπαπέτρου, Γουίλτζερ και Μπόγρη, με τον Σπανούλη με σερί πόντους να εκτοξεύει την διαφορά στο +10 (12-2) στο 4’. Ο Σαλούστρος με γκολ-φάουλ και ακολούθως ο δραστήριος Φαγιέ, μείωσαν σε 14-11 στο 6’, με τον Προμηθέα να δείχνει σημάδια αντίδρασης. Ο Γουίλτζερ με τρίποντο έδωσε… ανάσα στους γηπεδούχους, οι οποίοι στη συνέχεια αποφάσισαν να τρέξουν περισσότερο και να σκοράρουν στο ανοιχτό γήπεδο, φέρνοντας την διαφορά στο +10 (21-11). Ο Μπράουν ακολούθως πέρασε στο παρκέ και μαζί με τον Σπανούλη ευστόχησαν σε δύο σερί τρίποντα, με τον Γουίλτζερ στον αιφνιδιασμό να διαμορφώνει το 29-11, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να αριθμούν ένα εντυπωσιακό σερί 15-0. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 31-17, οι οποίοι φρόντισαν να πατήσουν… γκάζι από νωρίς.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Μπράουν, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μακλίν, ο οποίος στην άμυνα εμφάνιζε αδυναμίες απέναντι στους Έλις και Φαγιέ, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να μειώσει σε 35-22. Ο Στρέλνιεκς συνέχισε να είναι δραστήριος, βάζοντας σουτ και μοιράζοντας ασίστ στους συμπαίκτες του, αλλά ο Μακλίν συνέχισε να κάνει λάθη στο παιχνίδι, με τον Χαλ να μειώνει σε 37-27. Ο Πρίντεζης άρχισε να βάζει τα «πεταχτάρια» του, «πυροβολώντας» ακολούθως και από την περιφέρεια και με αυτόν τον τρόπο έφερε την διαφορά στο +18 (47-29) στο 17’. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 55-38, με τους Πειραιώτες να έχουν κυριαρχήσει στην αναμέτρηση, έχοντας πάρει την μάχη των ριμπάουντ (23-13), μετρώντας 50% ποσοστό ευστοχίας από την περιφέρεια (6/12 τρίποντα). Και όλα έχοντας για πρωταγωνιστή τον Σπανούλη με 13 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φαγιέ με ένα θεαματικό κάρφωμα μείωσε σε 60-45, με τον Προμηθέα να έχει μπει «ζεστός» στο παιχνίδι, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο (62-51) με το νέο κάρφωμα από τον Πράθερ, αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να πάρει τάιμ-άουτ στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βγάζουν άμυνες, έπαιρναν τα ριμπάουντ, όντας εύστοχοι και από την περιφέρεια, με τον Φαγιέ με τρίποντο να μειώνει σε 62-54, βάζοντας... ζόρια στους γηπεδούχους. Το επί μέρους σκορ για την ομάδα της Πάτρας είχε φτάσει το 2-16, με τους Πειραιώτες να παίζουν πλέον με τρία γκαρντ (Σπανούλη-Μάντζαρη-Στρέλνιεκς). Σε εκείνο το σημείο, ο Σπανούλης από τα 6.75 μέτρα και ακολούθως με ασίστ στον αιφνιδιασμό έδωσε… ανάσες στην ομάδα του (67-54) στο 27’. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 74-64, με τον Προμηθέα να παραμένει ανταγωνιστικός.

Στην τελευταία περίοδο, ο Σασλούστρος με τρίποντο μείωσε σε 74-67 και ακολούθως ο Χολ με γκολ-φάουλ έριξε την διαφορά στο +6 (76-70) στο 32’. Ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μακλίν, ο οποίος έχανε ελεύθερα σουτ. Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ αντί του Παπανικολάου (σχήμα και πάλι με τρία γκαρντ), αλλά ακολούθως ο… ζεστός Πράθερ αξιοποιούσε στον αιφνιδιασμό τις ασίστ των συμπαικτών του, μειώνοντας σε 76-74, βάζοντας «φωτιά» στο ματς. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να χάνουν σουτ, αδυνατώντας να σκοράρουν, με τον Προμηθέα να παίρνει και το προβάδισμα με τα τρίποντα από τους Φαγιέ και Σαλούστρο, με τον Πράθερ να διαμορφώνει το 76-82 στο 37’, «παγώνοντας» το ΣΕΦ. Οι Πειραιώτες ήταν απελπιστικά άστοχοι από την περιφέρεια, με τους Πατρινούς να μετρούν επί μέρους σκορ 2-16 στη τέταρτη περίοδο, σημειώνοντας μία εντυπωσιακή ανατροπή, αλλά κάπου εκεί ο Ρόμπερτς έδωσε… ανάσα με τρίποντο, με τον Σπανούλη στη συνέχεια να φέρνει το σκορ στα ίσα (82-82) με μπάσιμο στο 38’.

Το παιχνίδι απροσδόκητα είχε αποκτήσει χαρακτήρα ντέρμπι, ο Φαγιέ απάντησε στο σουτ του Σπανούλη (84-86), με τον Γουίλτζερ στα 57’’ πριν το τέλος να δίνει… ανάσα στον Ολυμπιακό, φέρνοντας το σκορ στα ίσα (86-86). Ο εντυπωσιακός Πράθερ έδειξε χαρακτήρα σε μία στιγμή που η μπάλα… έκαιγε, παίρνοντας το προβάδισμα με 86-88, με το παιχνίδι να έχει ακόμη μόλις 34’’.Ο Σπανούλης στη συνέχεια αστόχησε σε τρίποντο μπροστά στον Φαγιέ, αλλά ο αρχηγός του Ολυμπιακού ακολούθως έκλεψε την μπάλα, είδε με ψυχραιμία ελεύθερο τον Παπανικολάου στη περιφέρεια, ο οποίος με ένα «καυτό» τρίποντο «έγραψε» το 89-88 στα 13’’ πριν το τέλος. Στην τελευταία κατοχή του Προμηθέα, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν τις άμυνες, ο Πράθερ δεν βρήκε στόχο στο μπάσιμο που δοκίμασε, με τους Πειραιώτες να παίρνουν μία δύσκολη νίκη στο ΣΕΦ με 89-88, γλιτώνοντας το… έμφραγμα στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 31-17, 55-38, 74-64, 89-88

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 20 (3/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα σε 25'29''), Ρόμπερτς 10, Μπόγρης 6, Ουίλτζερ 9 (1), ΜακΛιν 5, Μπράουν 5 (1), Μιλουτίνοβ, Στρέλνιεκς 7 (1), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μάντζαρης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς) : Γκίκας 2 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαγιέ 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ σε 40'00''), Σαλούστρος 11 (2), Πράδερ 22 (10/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Έλις 2, Λίποβι 12 (3), Τουντζιαράκης 7 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χολ 15 (1/5 τρίποντα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ομαδικά): 22/38 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 12/19 βολές, 35 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ομαδικά): 27/45 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 7/9 βολές, 41 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 12 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 τάπες.