Περιστέρι - Νίζνι 71-74: Η χειρότερη φετινή εμφάνιση έφερε την πρώτη εντός έδρας ήττα (highlights)

Το Περιστέρι στη χειρότερη φετινή του εμφάνιση ηττήθηκε από την Νίζνι Νόβγκοροντ με 71-74.

Το Περιστέρι ηττήθηκε με 71-74 από την Νίζνι για την 4η αγωνιστική του Champions League πραγματοποιώντας τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση.

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου βρίσκονταν πίσω στο σκορ καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρόλο που στο τέλος πάλεψαν για την ανατροπή δεν τα κατάφεραν και πλέον μετράνε 2 νίκες και 2 ήττες στη διοργάνωση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Νίζνι ξέφυγε από την αρχή στο σκορ διατηρώντας μια διαφορά 8 πόντων στην ανάπαυλα (32-40).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ζούρου μπήκαν με διάθεση να μαζέψουν τη διαφορά, ωστόσο η Νίζνι όχι μόνο κατάφερε να διατηρήσει το σκορ στα επίπεδα των 8 πόντων αλλά την έφτασε μέχρι το +11, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 52-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Περιστερίου έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσει τον αγώνα, μειώνοντας δυο φορές τη διαφορά στο 1 πόντο (68-69) στο 37', όμως η ομάδα του Ζόραν Λούκιτς όντας πιο ψύχραιμη στο φινάλε κέρδισε τελικά με 71-74.

Από την ομάδα του Ηλία Ζούρου προσπάθησε περισσότερο ο Σκούτσι Σμιθ που πέτυχε 21 πόντους με 4/5 τρίποντα, ωστόσο δεν βοήθησαν καθόλου οι Χάτσερ και Γκρέι που είχαν μαζί 5/26 σουτ εντός παιδιάς. Από την άλλη μεριά η Νίζνι είχε σε πολύ καλή βραδιά τον Μπράουν που πέτυχε 21 πόντους, ενώ βοήθησε και ο Λιούις με 11.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-40, 52-58, 71-74.

Περιστέρι winmasters (Ηλίας Ζούρος): Αγραβάνης 5 (2), Γκρέι 11 (3/14 σουτ), Χάτσερ 8 (2/12 σουτ), Μόουζες 11 (9 ριμπάουντ), Σμιθ 21 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλέικ 3, Γόντικας 2, Μορέιρα 3 (6 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Βασιλόπουλος 6, Ξανθόπουλος.

Νίζνι (Ζόραν Λούκιτς): Μπαμπούριν 3 (1), Α. Μπράουν 14 (2), Στρέμκοφ 4, Γουίλις 9, Ζμπανόφ, Αντίποφ 4, Αστάπκοφ 7 (1), Μπ. Μπράουν 21 (5/8 τρίποντα), Γκανκέβιτς 1, Κομόλοφ, Λιούις 11.