H AEK στο Φάιναλ Φορ του Τσάμπιονς Λιγκ

Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη (83-83) με την Στρασμπούρ στη Γαλλία και πήρε την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ του Τσάμπιονς Λιγκ. Η "Ένωση" κινείται ώστε να διοργανώσει το τουρνουά στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ προκρίθηκε πανηγυρικά στο Φάιναλ Φορ του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς όχι μόνο προστάτεψε το +9 του ΟΑΚΑ, αλλά δεν ηττήθηκε κιόλας στην Γαλλία, καθώς ήρθε ισόπαλη με την Στρασμπούρ με σκορ 83-83. Η «Ένωση» σημείωσε αυτόν θρίαμβο ανήμερα της επετείου από την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων το 1968 στην Αθήνα και έχει ήδη ξεκινήσει τις διαδικασίες ώστε να διοργανώσει την τελική φάση της διοργάνωσης στο ΟΑΚΑ.

H AEK μπήκε «ζεστή» στο παρκέ και με το τρίποντο του Χάρις προηγήθηκε με +7 (7-14) στο 5’, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η «Ένωση» έβγαζε άμυνες και έπαιρνε τα ριμπάουντ, διατηρώντας το προβάδισμα της (11-18 στο 8’), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μειώνοντας στο καλάθι (16-18), με τον Λαμπιερί να έχει φτάσει τους 8 πόντους στο ματς και το 16-20 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου/

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ξανθόπουλος έδωσε... ανάσα με τρίποντο (17-23), ενώ ακολούθως ο Μποστ έφερε το σκορ στα ίσα (25-25) στο 15’. Ο Λόγκαν στη συνέχεια έδωσε το προβάδισμα στους Γάλλους (32-27), οι οποίοι έδειχναν την διάθεση να εκτοξεύσουν την διαφορά στα μέτρα τους, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ αντέδρασε, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα. Με σερί πόντους από τους Σάκοτα και Πάντερ, οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 35-37, συνεχίζοντας να κρατούν την τύχη στα χέρια τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χάρις έφερε την ΑΕΚ στο +4 (37-41) στο 22’, αλλά αντιαθλητικά φάουλ και τεχνικές ποινές, έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους να προηγηθούν εκείνοι με +4 (49-45). Η Στρασμπούρ πίεζε στην άμυνα, είχε περιορίσει τους φιλοξενούμενους και έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με τον Μποστ με τρίποντο να φέρνει την διαφορά στο +8 (55-47) στο 28’, βάζοντας δύσκολα στην ελληνική ομάδα, μειώνοντας στο τέλος του δεκαλέπτου σε 59-56.

Στην τελευταία περίοδο, ο «καυτός» Πάντερ με ένα ακόμη εύστοχο σουτ σε δύσκολη στιγμή για την ΑΕΚ μείωσε σε 60-58, με τον μαχητικό Λαμπιερί να «γράφει» το 67-62. Στη συνέχεια πήρε... φωτιά ο Σάκοτα, ο οποίος με δύο σερί τρίποντα μείωσε σε 71-70 στο 38’. Ο Λαμπιερί απάντησε με τον ίδιο τρόπο (75-70), αλλά η αντίδραση ήταν άμεση με τον Γκριν (75-74). Ο Ράντολφ βρήκε στόχο από τα 6.75 μέτρα (83-78) στα 25’’ πριν το τέλος, αλλά η Στρασμπούρ δεν μπόρεσε να ανατρέψει την διαφορά, με την «Ένωση» κιόλας, με το τρίποντο του Πάντερ από τα 9 μέτρα, να παίρνει την ιστορική πρόκριση στο Φάιναλ Φορ με ισοπαλία (83-83)

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-37, 59-56, 83-83

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Μποστ 16 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λαμπεϊρί 19 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λόγκαν 8 (3/8 σουτ), Ράντολφ 3, Ράιτ 10 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άτκινς, Μπιλάν 16 (9 ριμπάουντ), Ίνγκλις 5, Λελούπ 3.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 12 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Χάντερ 10, Πάντερ 18 (2), Σάκοτα 12 (2), Βασιλόπουλος 2, Χάρις 11 (1), Τζέιμς 2, Λαρεντζάκης 7, Μαυροειδής 6, Ξανθόπουλος 3.