Η ΑΕΚ νίκησε δύσκολα την Λιετκαμπέλις με κορυφαίο τον Χάντερ

Η ΑΕΚ νίκησε τη Λιετκαμπέλις με 65-59, αφήνοντας την δίχως σκορ στα τελευταία 9 λεπτά. Ξεχώρισε ο Χάντερ (28 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο Champions League της FIBA σημείωσε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε της Λιετκαμπέλις με 65-59.

Οι "κιτρινόμαυροι" τα... έσπασαν στην επίθεση, αλλά στην τελευταία περίοδο κράτησαν τους φιλοξενούμενους δίχως σκορ στα τελευταία 9 λεπτά της αναμέτρησης.

Η "Ένωση" έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον τρομερό Βινς Χάντερ. Ο Αμερικανός σέντερ πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση, τελειώνοντας το ματς έχοντας 28 πόντους (12/16 βολές, 8/11 δίποντα, συν 9 ριμπάουντ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 0/6 σουτ, Λαρεντζάκης 12, Μωραΐτης 7, Γκρίφιν4 (2/8 σουτ), Σαντ-Ρος 5 (7 ριμπάουντ), Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 28 (8/11 δίποντα, 12/16 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ): Ταρόλις 5 (9 ριμπάουντ), Σίνοβετς 2 (5 λάθη), Πίλεπιτς, Κουλβιέτις 8 (7 ριμπάουντ), Γιασάιτις 8, Μόρισον 9, Μάβρα 10, Γουίλσον 6, Κούπσας 7, Βαλίνσκας 4 (1/8 σουτ), Ρουμπστάβιτσους.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 15/38 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 26/38 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Λιετκάμπελις: 15/34 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 14/21 βολές, 38 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 7 επιθετικά), 12 ασίστ, 16 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα