Χάποελ Χολόν- ΑΕΚ 79-68: Τα… χάλασε στο τέλος (highlights)

Η ΑΕΚ δεν βρήκε λύσεις στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα και γνώρισε την ήττα με σκορ 79-68 από τη Χάποελ Χολόν στην Ουγγαρία για τη 2η αγωνιστική στη φάση των «16» του BCL

Την ήττα με σκορ 79-68 από τη Χάποελ Χολόν γνώρισε η ΑΕΚ στην ουδέτερη έδρα της Σομπατέλι για τη 2η αγωνιστική στη φάση των «16» του BCL και πλέον ο δρόμος για τα προημιτελικά… στενεύει για την ομάδα του Ηλία Ζούρου.

Οι «κιτρινόμαυροι» από το πρώτο δεκάλεπτο κι έπειτα έχασαν την επαφή με το σκορ, καθώς οι Ισραηλινοί είχαν διαφορά γύρω στους δέκα πόντους σταθερά και έφτασαν στην επικράτηση.

Η ΑΕΚ έπαιζε εξαιρετικά μέχρι το 11΄του αγώνα, καθώς είχε τον τρόπο να φτάνει στο καλάθι των Ισραηλινών και προηγήθηκε με 23-26.

Όμως στη συνέχεια η Χάποελ ανέβασε την απόδοσή της, έκλεισε τους παίκτες της ΑΕΚ και με τους Άρτζι, Χάρις να σκοράρουν άλλαξε την μορφή του αγώνα, μια και η Ισραηλινή ομάδα προηγήθηκε με 46-38 στο ημίχρονο.

Μάλιστα οι «κιτρινόμαυροι» είχαν 9/21 δίποντα και ο Ραντλ με 11 πόντους πρώτος σκόρερ.

Η Χάποελ στο τρίτο δεκάλεπτο επέβαλε απόλυτα το παιχνίδι της και προηγήθηκε με 12 πόντους (55-43 στο 25’) με την ΑΕΚ να παλεύει να ανατρέψει την κατάσταση κυρίως με προσπάθειες τριών πόντων που κατέληγαν στο… σίδερο.

Παρόλα αυτά η ΑΕΚ μείωσε σε 71-66 στο 37’ και ξαναμπήκε στο ματς. Εκεί όμως οι παίκτες της έπαθαν… μπλακ άουτ, αφού έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο και η Χάποελ στα 33’’ προηγήθηκε με 79-68 για να φτάσει στην επικράτηση.
Τα δεκάλεπτα: 23-26, 46-38, 60-51, 79-68

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Σερφ): Άρτζι 16 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κρόφορντ 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάρις 19 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μισγάβ 2 (0/7 σουτ, 7 ασίστ), Βάνχουιν 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόσον 5 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χανόκι 3 (1), Σμιθ 17 (8/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Χάποελ Χολόν: 17/34 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 15/21 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 9 λάθη, 25 φάουλ

ΑΕΚ (Ζούρος): Αγραβάνης 3 (1/6 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χόλινς 2 (1/4 σουτ), Κουζέλογλου 2, ΜακΡέι 9 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Νετζήπογλου 2, Καράμπελας 1, Νάιτ 12 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόργκαν 5, Ραντλ 22 (3/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ), Τίλμαν 10 (4/10 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 16/39 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 18/24 βολές, 37 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 13 επιθετικά), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη, 24 φάουλ