"Σεφτέ" ο ΠΑΟΚ στην Ευρώπη

Η βολή του Μαργαρίτη 0.3'' πριν απ' το τέλος του αγώνα έδωσε τη νίκη στο "δικέφαλο του Βορρά" επί της Ναντέρ

Η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ στο Champions League είναι γεγονός και ήρθε με τον πιο περίεργο τρόπο. Ο "Δικέφαλος" ήταν πίσω στο σκορ με 79-82 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αλλά τα λάθη της Ναντέρ και η βολή του Βαγγέλη Μαργαρίτη 0.3'' πριν το τέλος έδωσαν στους γηπεδούχους τους πρώτους πόντους στον όμιλο.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο από τη Ναντέρ. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-18 και με τον Γουίλ Χάτσερ να είναι σε καλή μέρα και τον Γιανίκ Μορέιρα να τελειώνει τις φάσεις όντας αλάνθαστος μέσα στη ρακέτα (5/5 δπ.) ξέφυγαν με 28-20 στο 13'

Η απάντηση της γαλλικής ομάδας ήρθε έξω από τα 6,75 μ. και με τα 7/13 τρίποντα κρατήθηκε μέσα στο παιχνίδι, έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Γιουσκεβίτσιους (16π. με 4/5τρ. στο α’ μέρος). Μείωσαν σε 30-25 (15’), αλλά με τέσσερις σερί πόντους από τον Χάτσερ το σκορ έγινε 34-25 (17') και με τρίποντο του Αθηναίου η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους (37-27) πριν κλείσει το ημίχρονο στο 41-35.

Η Ναντέρ ξεκίνησε πιο αποφασιστικά το δεύτερο μέρος και με πρωταγωνιστή τον Κονατέ κατάφερε όχι απλά να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά να πάρει και το προβάδισμα. Στο 25' το σκορ έγινε 46-48 για τους Γάλλους, που είχαν καταφέρει να περιορίσουν την δράση των Χάτσερ και Μορέιρα, ο Γκος δεν ήταν σε καλή μέρα και μόνο ο Ζάρας ήταν αυτός που έδινε λύσεις και κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ, πετυχαίνοντας 10 πόντους στη τρίτη περίοδο (53-54 στο 30’).

Με τον Γουότερς να αναλαμβάνει δράση είτε οργανώνοντας, είτε σκοράροντας η Ναντέρ ξέφυγε με 57-64 στο 33’, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα. Ο Γκος “εμφανίστηκε” στο ματς, σκοράροντας το πρώτο καλάθι του μετά από 34 λεπτά αγώνα και Δικέφαλος πλησίασε στο καλάθι πολύ γρήγορα (63-65 στο 34’).
Ο Αμερικανός ήταν αυτός που πήρε τον Δικέφαλο στη πλάτη του και με δικά του καλάθια ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (72-73 στο 37’). Η απάντηση της Ναντέρ ήρθε από έξω από τα 6,75μ. με τον Γιουσκεβίτσιους (72-76), αλλά ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και ισοφάρισε σε 76-76 με λέι απ του Ζάρα (2:16).

Ο Πάλσον που έδωσε πολλές λύσεις στη τέταρτη περίοδο για τη Ναντέρ, πέτυχε ένα κρίσιμο “γκολ-φάουλ” στο 38’ βάζοντας και πάλι μπροστά την ομάδα του με 76-79, αλλά ο Γκος είχε πάρει “φωτιά”. Με νέο τρίποντο ισοφάρισε σε 79-79 (1:03 πριν το τέλος), αλλά ο Γουότερς με 2/2 βολές στα 36’’ πριν το φινάλε έγραψε το 79-81. Ο Γκος αστόχησε τρίποντο στα 25’’ και ο Σένγκλιν με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στη Ναντέρ (79-82 στα 15’’).

Ο Παπαθεοδώρου κάλεσε τάιμ άουτ, ο Ζάρας βγήκε από σύστημα για να σουτάρει τρίποντο, αλλά κέρδισε τρεις βολές από φάουλ του Πάλσον πάνω στο σουτ. Τις έβαλε και ισοφάρισε σε 82-22 στα 11’’ πριν το φινάλε και στην τελευταία επίθεση ο Γουότερς αστόχησε. Στην εξέλιξη της φάσης οι διαιτητές έδωσαν φάουλ του Γκαμπλ πάνω στον Μαργαρίτη, το οποίο ήταν εμπρόθεσμο αφού ελέγχθηκε ο χρόνος στο ριπλέι και ο αρχηγός του ΠΑΟΚ στα 0,3'' πριν το φινάλε έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 83-82!

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 53-54, 83-82.

ΠΑΟΚ: Τζόουνς 7 (1), Κόνιαρης, Μαργαρίτης 5 (6ρ.), Τέπιτς, Ζάρας 18 (4/5β., 1/2δπ., 4/4τρ.), Αθηναίου 3 (1), Χρυσικόπουλος 15 (4/6β., 4/6δπ., 1/3τρ.), Γκάρετ 2, Γκος 11 (3/6τρ.), Χάτσερ 10, Μορέιρα 12 (5/6δπ.), Σχίζας.
ΝΑΝΤΕΡ: Γιουσκεβίτσιους 19 (2/2δπ., 5/10τρ.), Πάλσον 16 (3/3β., 2/5δπ., 3/3τρ.), Σένγκλιν 10 (1), Τρέντγουελ 4 (6ρ.), Γουότερς 14 (7/9β., 2/3δπ., 1/1τρ., 4ασ.), Καρνέ, Γκαμπλ 4, Ινβερνιτζί, Κονατέ 15 (2/2β., 2/4δπ., 3/5τρ.), Πανσά.