Τόφας - ΠΑΟΚ 87-88: O «Δικέφαλος» πήρε το «διπλό» στη δεύτερη παράταση (highlights)

Ο ΠΑΟΚ έμεινε ζωντανός στην Προύσα - Νίκησε την Τόφας (87-88) και η σειρά επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη - Ματς-θρίλερ που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση.

Ο ΠΑΟΚ είχε υποστεί βαριά ήττα στο πρώτο ματς (63-95) και εφόσον έχανε στην Τουρκία από την Τόφας, θα αποχαιρετούσε τη διοργάνωση. Τελικά, όμως, ο μαχητικός «Δικέφαλος», νίκησε την Τόφας (87-88) στη δεύτερη παράταση και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης.

Το σκορ στην κανονική διάρκεια του αγώνα ήταν 70-70. Ο Χάρισον αστόχησε σε σουτ για τη νίκη, ακολούθως ο Ντένμον δοκίμασε ένα μακρινό άστοχο τρίποντο και το παιχνίδι πήγε στον έξτρα χρόνο. Το σκορ ήταν 78-78 και στο επόμενο πεντάλεπτο, με τον Ουίνστον να αστοχεί και ο ΠΑΟΚ να παραμένει ζωντανός. Στη δεύτερη παράταση, όμως, ο «Δικέφαλος» πήρε αυτό που ήθελε. Ο Τσιακμάς έβαζε μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, ο ψύχραιμος Φρίντρικσον μέτρησε 3/3 βολές, έκανε το σκορ 85-88, με τον ΠΑΟΚ στο τέλος να κερδίζει παλικαρίσια (87-88) μέσα στην Προύσα και να παραμένει ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης.

Μεγάλο ματς από τον Έλβαρ Φρίντρικσον, καθώς μέτρησε 18 πόντους (3/6 τρίποντα) και 8 ασίστ, τρομερός ο Τζαμούνι ΜακΝίς με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ήταν πολύτιμη και η συνεισφορά του Άντριου Χάρισον (17 πόντοι, 6 ασίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 32-31, 44-54, 70-70 (κ.α), 78-78 (α' παρ.), 87-88 (β΄παρ.)

Τα ομαδικά στατιστικά της Τόφας: 16/45 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 25/34 βολές, 48 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 19 επιθετικά), 15 ασίστ, 20 φάουλ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 19/37 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 14/19 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 10 επιθετικά), 26 ασίστ, 29 φάουλ, 18 λάθη, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ

Τόφας (Ενέ): Ντένμον 20, Μάγιε 3, Ομπράιαν 10, Σάκιτς 3, Ουίνστον 22, Τσενγκίζ, Γκετσίμ, Χόμεσλι 6, Ουίλεϊ 23

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Μπελιάουσκας 8, Χάρισον 17, ΜακΝίς 17, Σχίζας 2, Τσιακμάς 15, Αρσενόπουλος 2, Φρίντρικσον 18, Γκίλμορ 2, Μαργαρίτης 3, Σωτηρίου, Τσαϊρέλης 4