Περιστέρι - Μάλαγα 76-73: «Θρίλερ» και νίκη γοήτρου (highlights)

Το Περιστέρι κέρδισε 76-73 τη Μάλαγα στο φινάλε της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League

Το Περιστέρι έκλεισε με νίκη τη φάση των ομίλων απέναντι στη Μάλαγα (76-73), σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι. Με μειονέκτημα έδρας θα παίξει απέναντι στη Ρίτας Βίλνιους στην επόμενη φάση, με στόχο να προχωρήσει.

Το Περιστέρι μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και ήταν μπροστά με 24-16, αλλά η Μάλαγα επέστρεψε πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 38-40.

Στα μισά της τρίτης περιόδου, το Περιστέρι με τον εξαιρετικό Τόμπσον έχτισε και πάλι μια διαφορά έξι πόντων (58-52) αλλά η Μάλαγα έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα (60-62).

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη όμως δεν τα παράτησαν και με όπλο την άμυνά τους, όχι μόνο γύρισαν το παιχνίδι αλλά με τον Λοβ στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Περιστερίου ξέφυγαν με οκτώ πόντους (όπως και στην πρώτη περίοδο), αφού το νέο μεταγραφικό της ομάδας πέτυχε το 74-66 (3.09 για το τέλος).

Ο Κάρτερ με πέντε σερί πόντους μείωσε σε 74-71 (1.38 για το φινάλε) ενώ ο Ετζίμ με 2/2 βολές πήγε το ματς στον πόντο (74-73) 43 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, σε ένα διάστημα όπου το Περιστέρι έπαιξε βιαστικά στην επίθεση χωρίς λόγο.

Στα 27’’ ο Λοβ έκανε λάθος μετά την πίεση του Κάρτερ και η μπάλα πήγε στους φιλοξενούμενους που αστόχησαν ενώ απέμεναν 3.3 δευτερόλεπτα για το φινάλε. O Ντάνγκουμπιτς ήταν αυτός που στο τέλος διαμόρφωσε το 76-73 για το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-47, 60-62, 76-73.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς 4 (8 ριμπάουντ), Κασελάκης 3 (1), Λαβ 16 (5/9 σουτ, 6/6 βολές), Πουλιανίτης, Γουίλιαμς 10 (2), Χουγκάζ 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ (0/3 σουτ), Ράγκλαντ 10 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 6 λάθη), Ρένφρο 5, Τόμπσον 22 (8/10 δίποντα, 6/8 βολές, 11 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος.

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Κάρτερ 12 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντίαθ 3 (1/6 σουτ), Έτζιμ 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καλινόσκι 8, Οσετκόφσκι 6 (1/11 σουτ, 4/4 βολές), Κράβις 6, Λίμα 6, Πέρι 16 (4/7 δίποντα, 8/9 βολές), Σεντ-Σουπερί 2, Σίμα 5 (0/4 δίποντα, 5/8 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 21/41 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 19/24 βολές, 40 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 18 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μάλαγα: 21/49 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 22/28 βολές, 41 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 15 επιθετικά), 15 ασίστ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ.